Sosyal bilgiler öğretiminde mizah
Humor in social studies teaching
  1. Tez No: 221596
  2. Yazar: ŞAHİN ORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA SAFRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Mizah, Türk Dil Kurumu sözlüğünde kimi düşünceleri nükte, şaka ve takılmalarla süsleyip anlatan söz ya da yazı çeşidi olarak tanımlanmaktadır. Toplumun her noktasını kaplamış olan ve her durumda kullanılabilen mizah evde, işyerinde ve insanların olduğu her yerde vardır. Mizah sadece insanları güldüren bir vasıta değil aynı zamanda birçok konuda farklı bakış açıları kazandıran, birçok olayın veya konunun birden fazla yönünü gösteren bir araçtır. Yani mizah kullanılırken sadece insanların eğlenmesi, gülmesi hedeflenmez. Aynı zamanda bilgilenmesi, farklı bakış açılarını, farklı boyutları ortaya çıkarmak ve öğretmek için de kullanılır. Sıkıcı ortamların, uzun süreli çalışmaların arasında yapılan bir espri veya herhangi bir mizah unsuru bireylerin neşelenmesini ve verimli çalışmalarını artırdığı gibi mizahı sınıf ortamında kullanmakta dersi daha işlevsel ve daha verimli hale getirir. Mizah sadece yapılan çalışmaları, işlenmekte olan dersleri verimli hale getirmesinin yanında bireyler arası ilişkilerde özellikle öğretmen-öğrenci ilişkisinde olumlu katkı sağlanması açısından da önemli bir yere sahiptir. Bu araştırmada da Sosyal Bilgiler derslerinde mizah kullanımının öğrencilerin akademik başarısına ve tutumlarına olan etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla öntest-sontest, deney ve kontrol gruplu deneysel bir çalışma yapılmıştır. İlköğretim 6. sınıf Sosyal Bilgiler dersi ?Yeryüzünde Yaşam? ünitesinde işlenen konularda deney grubu öğrencilerine mizah ürünlerine dayalı olarak geliştirilen etkinlikler uygulanmıştır. Araştırma süresi, Yeryüzünde Yaşam ünitesi süresi ile sınırlandırılmış, deney grubunda uygulama süreci bizzat araştırmacı tarafından yürütülmüştür. Araştırmada verileri toplamak amacıyla akademik başarıyı ölçen bir başarı testi ve öğrencilerin Sosyal Bilgiler dersine ilişkin tutumlarını ölçmek üzere Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Başarı testi araştırmacı tarafından ilgili ünite kazanımlarını karşılayacak şekilde hazırlanarak geçerlik ve güvenirlikleri test edilmiştir. Araştırma sonunda, deney ve kontrol grubu öğrencileri, akademik başarı ve Sosyal Bilgiler dersi tutumları arasında anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır. Bu farkın kaynağını belirlemek üzere yapılan istatistikî işlemlerden sonra kontrol grubuna oranla deney grubu lehine anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Bu farkın mizah içerikli etkinliklerle yapılan öğretimden kaynaklandığı düşünülmektedir. Ayrıca bu araştırmada Sosyal Bilgiler öğretimi ve yapılacak araştırmalar açısından için literatür ve bulgulara dayalı olarak önemli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the Turkish Language Council Dictionary, humour is defined as a kind of speech or writing which describes some thoughts by embellishing them with wit, jokes and leg pullings. Humour that has covered every point of society and can be used in every situation exists at home, in work places and everywhere that there are people.Humour is not only a means which makes people obtain different points of view in many issues ,but it is also a means which shows more than one aspect of many events or matters . In other words, the aim of using humour is not only to make people enjoy themselves and laugh. Besides, humour is used to make people informed, to reveal and teach different points of view and dimensions. A joke or any item of humour that is made in the intervals of long-term studies and boring atmospheres increases productive studies and renders individuals happy as well as causing courses to become more functional and productive via the use of humour in the classroom. In addition to that humour makes lessons taught and studies more productive, it has an important role in relationships between individuals because of its positively contributing to especially teacher-student rapport. In this study, it is tried to determine the effects of the use of humour in Social Studies courses on students? academic success and attitudes. For this purpose, an experimental study is carried out with pretest-posttest, experiment and control group. The students of experiment group are administered activities based on humour items , on the subjects taught, in the unit of ?Life on Earth? in the course of grade 6 Social Studies. The period of survey is limited to the period of the unit, Life on Earth, and the application process in the experiment group is administered by the researcher in person. A success test that measures academic success to attain data in the study and an Attitude Scale to measure the attitudes of students towards Social Studies course are administered. The success test is tested on its currency and reliability by being prepared in a way to meet the related the benefits of unit by the researcher. At the end of the study, significant differences come to light among the students of experiment and control group , academic success and the attitudes of Social Studies course. Significant differences are determined in favor of the experiment group in proportion to the control group after the statistical procedures carried out to determine the source of this difference. This difference is thought to result from the instruction done with activities containing humour. Besides, significant suggestions are presented for the instruction of Social Studies and studies to be done in this study, as based on literature and findings.