Exploring fragmentation and identity in the selected poems of Ted Hughes and Orhan Veli
Ted Hughes ve Orhan Veli'nin seçilmiş şiirlerinde parçalanmanın ve kimliğin keşfi
  1. Tez No: 985285
  2. Yazar: SELİM AKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARITH ISMAEL TURKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, modern ve postmodern dönemlerde bireyin kimlik arayışını ve ruhsal parçalanmışlığını, Ted Hughes ve Orhan Veli'nin seçme şiirleri üzerinden incelemektedir. Psikoloji, sosyoloji ve edebiyat gibi disiplinlerin kesişiminde ele alınan çalışmada, parçalanma kavramı bireysel, toplumsal ve kültürel boyutlarıyla tartışılmış; kimlik ise sabit bir yapıdan çok, sürekli dönüşüm geçiren dinamik bir süreç olarak değerlendirilmiştir. Teorik çerçevede Freud, Lacan, Erikson, Bauman, Hall ve Kierkegaard gibi düşünürlerin yaklaşımlarına yer verilmiş; parçalanma ve kimliğin modern toplumlarda nasıl iç içe geçtiği açıklanmıştır. Tezde ayrıca, modernleşmenin bireyde yarattığı kırılmalar, savaşların ve toplumsal değişimlerin kimlik üzerindeki etkileri detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Hughes'un doğa, mitoloji ve içsel çatışmalarla örülü şiir dünyası ile Veli'nin gündelik hayatın içinden doğan yalın ama çarpıcı anlatımı, parçalanmış kimliğin farklı kültürel temsilleri olarak karşılaştırmalı biçimde analiz edilmiştir. Bu bağlamda, her iki şairin eserleri, parçalanma ve kimlik kavramlarının edebi düzlemde nasıl tezahür ettiğini ve bireyin benliğini yeniden kurma çabasını nasıl yansıttığını ortaya koymaktadır. Çalışma, disiplinlerarası bir yaklaşım geliştirerek parçalanma ve kimlik temalarının şiirsel temsillerine dair özgün bir bakış sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the themes of identity and fragmentation in the selected poems of Ted Hughes and Orhan Veli, focusing on how these concepts are reflected through literary representations in modern and postmodern contexts. Positioned at the intersection of psychology, sociology, and literature, the study examines fragmentation on individual, social, and cultural levels, while treating identity not as a fixed construct but as a dynamic process undergoing continuous transformation. The theoretical framework draws upon the ideas of Freud, Lacan, Erikson, Bauman, Hall, and Kierkegaard to explain how identity and fragmentation intertwine in modern societies. The effects of modernization, war, and social upheaval on identity are discussed in detail. Hughes's poetic universe—marked by mythology, nature, and inner conflict—is compared to Veli's minimalist yet striking reflections on everyday life, offering contrasting cultural representations of fragmented identity. In this comparative analysis, the thesis demonstrates how both poets articulate the fractured self and the human effort to reconstruct a coherent identity through poetic expression. Through an interdisciplinary approach, the study aims to present an original perspective on the literary embodiment of identity and fragmentation.