Parlamentoda sosyal kesimlerin temsil edilebilirliği ve parlamenter kimliği: Türk parlamento sistemine yönelik bir alan araştırması
Understanding of the member of parliaments identity and representability of social stratification of parliament: A case study of the turkish parliament system
  1. Tez No: 221613
  2. Yazar: ATAKAN HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN TATLIDİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kurumlar Sosyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 360
Özet
Siyasal temsilin evrimi, toplumların demokratikleşmesi ile yakından ilişkilidir. Parlamento, geniş halk kitlelerinin siyasal süreçlere katılmasını simgeleyen bir kurum olmuştur. Parlamenterlik ise toplumun temsil edilmesi işini üstlenmek gibi son derece saygın bir görevi ifade etmektedir. Türkiye'de de parlamentonun ve parlamenterliğin evrimi uluslararası gelişmelerin izdüşümünü sunmaktadır. Demokratikleşme sürecinin odağındaki kurum olarak taşıdığı saygınlığın yanı sıra, Türk parlamentosu bağımsızlık mücadelemizin de odağındaki kurum olarak özgül bir değer taşımaktadır. Kitlelerin siyasete katılımı, disiplinli siyasal partilerin ortaya çıkmasına ve iktidarın kişiselleşmesine yol açmıştır. Bu gelişmeler parlamenterliğin siyasal rolünü daraltmıştır. Fakat parlamenterlik tarihsel ve özgül toplumsal nedenlerle gerçekte olduğundan çok daha etkin bir konumda algılanmaktadır. Bu tez çalışmasının sonunda ulaştığımız kanaat, Türkiye'de siyasi partilerin, seçmen kitlesinde parlamenterlerin etkisine dair süregelen bu yanlış bilinci kendi lehlerine değerlendirdikleri yönündedir. Türk parlamenterleri arasında partilerinin il örgütleri nezdinde bir tabana sahip olmayan, kitle örgütleri çalışmalarının içinden gelmeyen, dolayısıyla örgütlü bir kitle desteğinden yoksun olan kimselerin oranı dikkat çekici düzeydedir. Fakat siyasi parti yönetimleri meslekleri, gelir düzeyleri, aile yaşamları vb. özellikleri açısından seçmenler nezdinde güven telkin eden bu kimseleri parlamenterliğe taşımaktadırlar. Bu kimseler hem parlamentoda parti disiplinine tabi olarak her karara katılmakta hem de partinin siyasi başarısızlıklarının faturasını seçmene karşı ödemektedirler. Parti genel merkezleri bu kimseleri, parlamenterlerin isterlerse her şeyi yapabileceklerini düşünen ve bu yüzden karşılığını alamadıkları taleplerinin hesabını sormak isteyen seçmenlerin önüne sürmektedir. Böylece partiler ideoloji, siyaset ve program düzlemindeki zaaflarından kaynaklanan sorunların çözümünün ertelenmesini, parlamenterlik mekanizması üzerinden her seçim döneminde yeniden üretmektedirler.
Özet (Çeviri)
Evolution of the political representation is closely related to the democratization of societies. Parliament, has been an instutituon that symbolization of participation to political process of great mass of people. To be a member of parliament also, has point out a exceedengly respected mission kind of representation of the society. Evolution of the parliament and parliamentarians in Turkey are present the projection of international proceedings. As well as prestige that an instution in focus of democratization period, Turkish Parliament is of specific value due to in focus instution in Turkish independence war. Political participation of masses, is create rise of disciplined political parties and personalization of power. This kind of improvements are narrowed the political role of parliamentarians. But memberness of parliament is perceived more affected position to be in real due to specific historical and social reasons. According to me, political parties in Turkey, are manipulated the this continual false consciousness of people for own benefits. It is conspicuous degree among Turkish parlimantarians that haven?t an organised mass support in own parties and non-governental organizations. But executives of political parties bear away memberness of parliments to this kind of persons that assure to electors in terms of their proffessions, incomes, family lifes etc. That persons, are both participated to all decisions their own parties as subordinate and pay account to responsibilities of political fallnesses in the face of electors. Central executives of parties are forced to responsibility to member of parliaments to electors that think parlimantarians are ability to doing everything and so wanted to bring member of parliaments for that unanswered demands. Thus political parties in Turkey, are reproduction the postpone resolution of matters due to their weakness from politic and programme planne over mechanisms of memberness of parliament in every election periods.