Erken Osmanlı Dönemi minberleri (1300-1500)
The Early Ottoman Period minbars (1300-1500)
- Tez No: 221612
- Danışmanlar: PROF. DR. BOZKURT ERSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 350
Özet
17'si mermer, 7'si ahsap toplam 24 Erken Osmanlı Dönemi minberinin tanıtıldıgı bu çalısmada, ilgili döneme ait minberler, fotograflar ve çizimler esliginde ayrıntılı bir sekilde tanıtılmaya çalısılmıstır. Minberlerin 22'si bir camiye aitken, 2'si namazgâha aittir. Örneklerin tamamı günümüz Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde kalmaktadır. İslam dünyasında, Anadolu dısındaki minberlerin gelisim özeti verilmeye çalısılmıstır. Müslüman toplumların her birinin kendi sanat anlayısına göre minberlere sekil verdigi saptanmıs; bu baglamda, XIV-XV. yüzyıl Osmanlı minberlerinin bu anlayıstaki rolü vurgulanmaya çalısılmıstır. Anadolu Selçuklu Minber Sanatı'ndan devraldıgı mirası, Klasik Osmanlı Minber Sanatı'na aktaran Erken Osmanlı minberlerinde, XV. yüzyılın ikinci yarısında mermer kullanımı artmıstır. Erken Osmanlı Minberleri'nde görülen yapım ve süsleme teknikleri, ahsap ve mermere göre ayrılarak incelendi. Buna göre, ahsap süsleme tekniklerinin mermer örneklerden daha fazla oldugu dikkati çekmektedir. Bazı Erken Osmanlı minberlerinde, göz önünde bulunmadıgı için, batı cephelerin dogu cephelerden daha özensiz islendikleri dikkati çekmektedir. Amasya II. Bayezid, Amasya Mehmed Pasa, Malkara Gazi Ömer Bey, Edirne II. Bayezid, Trabzon Orta Hisar camilerinin minberlerinde, dogu cepheleri daha özenli islenmislerdir. inceledigimiz minberlerin ait oldukları yapılardan 13'ünde bir insa kitabesi varken, 5 minberde yapım kitabesi, 2'sinde de usta kitabesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study we present 24 minbars from Early Ottoman Period in details accompanied with photographs and drawings whereby 17 of them are of marble and 7 are of wood. 22 of the minbars are from mosques whereby 2 come from Namazgahs. Through the summary on the development of the minbars in the world of Islam outside of Anatolia it was observed that Muslim communities formed minbars according to their own taste and the role of the Ottoman minbars from 14th ? 15th centuries is underlined within this context. The use of marble became more common in the Early Ottoman minbars which conveyed the heritage received from Anatolian Seljukids to Classical Ottoman era. Studies were carried out by dividing the material into two as marble and wood and it was observed that the decoration techniques of wood is more diversified than of marble. In some of the Early Ottoman minbars, it called our attention that the western side of the minbars are less decorated compared to the eastern sides due to being less exposed to people. The eastern side of the minbars of mosques of Bayezid II and Mehmed Pasa in Amasya, Gazi (Ghazi) Ömer Bey Mosque in Malkara, Bayezid II Mosque in Edirne and Orta Hisar Mosque in Trabzon are decorated in much more elaborate manner. Of the monuments where the minbars we have studied are, 13 have inscription of construction. Five of the minbars have inscription of production and two of them contain inscription of the artisan.