Üniversitenin sosyal temsilinin belirlenmesi ve karşılaştırmalı analizi
The social representations and comparative analysis of the university
- Tez No: 221635
- Danışmanlar: PROF.DR. NURİ BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Arastırmamız, üniversite ve isletmenin karsılastırmalı sosyal temsillerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıstır. Bu amaç dogrultusunda, üniversite ve isletmeyi betimleyecek itemler bir pilot çalısma aracılıgıyla belirlenmistir. Pilot çalısma sonucunda olusturulan 38 item üzerinden, üniversite ve isletmeye iliskin akademisyen ve isletme yöneticilerinin degerlendirmeleri alınmıstır. Arastırmaya 87 akademisyen, 87 isletme yöneticisi olmak üzere; 174 kisi katılmıstır. Analiz modeli olarak; degerlendirilen kurum denekiçi, çalısılan kurum ve form tipi deneklerarası olmak üzere; 2 (degerlendirilen kurum : üniversite ? isletme) x 2 (çalısılan kurum : akademisyen ? isletme yöneticisi) x 2 (form tipi : üniversite-isletme ve isletme-üniversite) karısık varyans analizi kullanılmıstır. Sonuçlara göre; toplam 38 degerlendirme boyutunun 24'ünde üniversite ve isletme degerlendirmeleri farklılasmaktadır. Bunun yanında, üniversite ve isletme degerlendirmelerinde, katılımcıların çalıstıkları kurumun etkisi de incelenmis ve akademisyenlerin ve yöneticilerin ünviersiteye ve isletmeye iliskin degerlendirmelerinin 38 boyutun 19'unda farklılık gösterdigi bulunmustur.
Özet (Çeviri)
Our research aims to determine the comparative social representations of the university and corporation. The items to evaluate the university and corporation were selected from a representative list of a pilot study results. These 38 items were used to assess both the universty and corporation by academicians and corporate managers. 87 academicians and 87 corporate managers participated the study. A 2 (evaluated institution : university or corporation) x 2 (institution where participant works : academician or manager) x 2 (questionnaire form type : universitycorporation or corporation-university) mixed ANOVA model was conducted to analyze the data. Evaluated institution was within subject and institution where participant worked and questionnaire type was between subject factors. The results showed that on 24 of the 38 evaluation dimensions; university and corporation evaluations differed significantly. Furthermore, the effect of the institution where participant worked was significant on 19 dimensions.