Geç cumhuriyet ve erken imparatorluk döneminde İtalya'da üretilen Roma amphoraları ışığında doğu Akdeniz ticareti
Eastern mediterranean trade in late republican and early imperial period in the light of Roman amphorae produced in İtaly
- Tez No: 221637
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET KAAN ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Roma Cumhuriyet dönemi İtalyan bagcılıgının gelisiminde, Etrüsklerden, Kartacalılardan ve Yunanlılardan gelistirilen tarımsal uygulamaların büyük katkı sagladıgı söylenebilir. Akdeniz kültürleriyle girdikleri etkilesim sonucu kazandıkları birçok kültürel deneyimi kendi dinamikleri dogrultusunda özgün katkılarıyla gelistiren Romalılar, egemen oldukları bölgelerin tarımsal olanaklarını degerlendirerek ve önemli bir nüfusu tarımsal faaliyetler için organize ederek Akdeniz ticaretini kendi bölgelerinde yogunlastırmayı basarmıslardır. M.Ö. III. yüzyıldan itibaren Kartacalılar ile ekonomik ve askeri bir mücadele içine giren Roma, Batı Akdeniz'de egemen olduktan sonra buradaki pazarlara kendi ticari ürünlerini büyük miktarlarda ulastırmaya baslamıstır. Bunun sonucu olarak İtalyan tipi amphora formlarında tipolojik olarak standartlasma egilimi baslamıstır. Geç Cumhuriyet dönemi İtalyan üretimi amphoralar ayırt edici özellikleriyle tanınır hale gelerek Roma'nın ticari ürünlerinin Akdeniz pazarında büyük talep gören bir marka haline geldiklerini göstermislerdir. Bu dönemde kaliteli sarap üretimine yönelik üretim teknikleri benimsenmis, üreticiler bu yönde tesvik edilmistir. M.Ö. II. yüzyılda Roma Senatosu, aldıgı siyasi kararlarla yerel üreticilerin Akdeniz ticaretinden büyük kazançlar saglamalarına ve Romalı tüccarların ticari faaliyetlerini arttırmalarına zemin hazırlamıstır. Galya'da Romalı olmayan yerel halkın bagcılık faaliyetlerinin ve sarap üretmelerinin engellenmesi, Delos'un serbest liman haline getirilip Sestius gibi üreticilerin Akdeniz ticaretinde rol oynamalarının tesvik edilmesi bu duruma isaret etmektedir. Cumhuriyet döneminde kaliteli sarap üretiminin tesvik edilmesi, süphesiz sarap tüketim alıskanlıklarının Roma toplumu için önemli toplumsal gelenegi yansıtmasının bir sonucudur. Ancak Erken İmparatorluk döneminde Augustus'la birlikte kentlesmenin ve nüfus artısının hız kazanması ucuz saraba yönelik talebi arttırmıs, üretim arttıkça ve sarap toplumun birçok sosyal sınıflarına ulastıkça sarabın kalitesinin korunması önemli bir sorun haline gelmistir. Özellikle İtalya dısındaki birçok bölgede kendi geleneksel bagcılık alıskanlıklarına sahip Roma eyaletlerinin üretimi ve İtalya'nın yerel üreticilerinin bu ticari rekabetten etkilenmeleri, İtalyan sarabının ticari degerinin azalması ve artan üretimin sonucu yasanan gelir kaybı, İtalyan bagcılıgını olumsuz yönde etkilemistir. Bu durumun etkilerini bagcılıgın ve sarap ticaretinin tarihsel gelisimi içinde görmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Agricultural traditions and practices which were taken from Etruscans, Carthage and Greeks contributed to the development of İtalian viticulture. As a result of culturel interaction with the other Mediterranean civilisations, Romans advanced in commercial production and began to display an important role in Ancient Mediterranean trade. After the defeat of Hannibal and the destruction of Carthage, Rome managed to export her commercial products in large quantities in Western Mediterranean. Although Roman State lost its power in Punic Wars, after the victory Roman Empire found the opportunity to establish a political and commercial influence in Hellenistik World. That?s why, as following these political and economical events, the standartisation in Roman amphorae forms can be seen. Actually, the Roman amphorae in Late Republican period were much more distinguishable in markets of Mediterranean region. In this period, producing of wine in high quality was encouraged in Italy. But when the population in Roman cities increased in Early mperial period, a great demand for cheap wine was also witnessed. The commercial rival with the other production sites, Campanian wine production and export effected badly. However, since the second century B.C. wine and amphora production areas in Adriatic costs became succesfull in exportation of Italian wine to Eastern Mediterranean. It can also be understood from the shipwrecks which contained many of the Lamboglia 2 amphoras.