Cultural hybridity in Maxine Hong kingston's the Woman Warrior, China Men and Tripmaster Monkey: His Fake Book
Maxine Hong Kingston'un the Woman Warrior, China Men ve Tripmaster Monkey: His Fake Book isimli eserlerinde kültürel melezlik
  1. Tez No: 221636
  2. Yazar: TURAN BEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA SİLKÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Büyük Britanya'ya karşı yapılan Afyon Savaşları sonrasında karşı karşıya kalınan sosyal huzursuzluktan dolayı, Çin halkı içinden sağ kurtulması olukça zor olan bir dönem geçirmişti. Bir çözüm arayışı içerisinde iken Amerika'nın kıta ötesi demiryolu inşaatı için ucuz işgücü talebine cevap verdiler ve binlerce Çin erkeği yurtlarını terk ederek ?Kaliforniya Altına Hücum? döneminden sonra Amerika'ya verdikleri isim olan Altın Dağı'na doğru yola çıktılar. Bu çalışmada göç öncesi, göç ve göç sonrası süreçler Maxine Hong Kingston'un The Woman Warrior, China Men ve Tripmaster Monkey: His Fake Book adlı üç romanına göre incelenmiştir. Kingston'un bu kitaplarda bize verdiği bilgiler yardımı ile Çinlilerin isteyerek veya istemeyerek nasıl kültürlerini kaybettiklerini ve yine isteyerek veya istemeyerek tam olarak Amerikan olmayan bir kültürü nasıl aldıklarını inceledim. Başka bir deyişle, bu çalışmada odaklandığım şey göçmenlerin nasıl iki kültür arasında bir topluluk haline geldikleri, ne şekilde kendi üçüncü alanlarında arada bir ara kültür olduklarıdır. Göçün psikolojik geçmişi, Çinlilierin neden bunu yapmak zorunda kaldıkları ve göçün onlar için ne anlam geldiği ilk ele aldığım kitap olan China Men'degörünmektedir. The Woman Warrior ikinci ve üçüncü kuşak Çinli- Amerikalıların ata kültürlerini kaybetmeleri hakkında bir çok unsur içermektedir. Bu şekilde kitap China Men ve yazarın altmışlar Amerikasında kendi kimliğini saptamaya çalışan beşinci kuşak bir Çinli Amerikalıyı tanıttığı Tripmaster Monkey: His Fake Book arasında bir köprü görevi görmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the social unrest that was faced after the Opium Wars against the Great Britain, the people of China experienced a long period of time in which it was very difficult to survive. In search of a solution, they answered the call from America of cheap labor for the construction of the transcontinental railroads, and thousands of China Men left their homes for Gold Mountain, the name the Chinese use for America after the California Gold Rush. The pre-migration, migration and post-migration processes are analyzed in this work according to Maxine Hong Kingston?s three novels: The Woman Warrior, China Men and Tripmaster Monkey: His Fake Book. By the help of the information Kingston gives to us in these three books, I analyzed how the Chinese willingly or unwillingly lost their cultures and again willingly or unwillingly possessed a new one that is not the American culture at all. In other words, what is focused in this work is how the immigrants have become a community between two cultures, how they have become a culture in-between in their own third-space. The psychological background of the migration, why the Chinese had to do it, and what it meant for them is mostly seen in the first book I handled, China Men. The Woman Warrior contains many elements about the second and third generations Chinese-Americans? loosing their ancestral cultures and their acculturation. And by this, the book works as a bridge between China Men and Tripmaster Monkey: His Fake Book in which the author introduces to the reader a fifth generation Chinese- American trying to identify himself in the sixties of America.