Roma İmparatorluğu Zafer Sikkeleri ( M.Ö. 27 - M.S. 235 )
Victory Coins Of Roman Empire (27.BC-AD 235)
  1. Tez No: 320507
  2. Yazar: LEYLA AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
ÖZETRoma sikkeleri, erken zamanlardan itibaren politik bir karakter taşımıştır. Sikkeler, hayvan repertuarından figürlerle başlayıp, sonrasında tanrı, tanrıça, çeşitli personifikasyonlar, askeri ve politik arenada sivrilen egemen kişi portreleri ve lejantlar yoluyla devlet politikasını yansıtmışlardır. Eskiçağın en önemli iletişim araçlarından olan sikkeler aracılığıyla empoze edilen korku ve rakip devletleri küçümseme, Roma'nın dış politikasında belirleyici bir unsurdur. Roma'nın kazandığı savaşlardan sonra darp ettiği sikkeler üzerindeki zafer teması da korku ve pasifize politikasının temel taşlarından olup, Kartaca savaşlarıyla birlikte başlamaktadır. Geç Cumhuriyet Dönemi sikkelerinde yer alan ikonografi, tanrı ya da tanrıça figürleri basit bir görünüşe sahip olmakla birlikte dil açısından karmaşık ve ancak elit tabakanın anlayacağı bir özelliğe sahiptir.Geç Cumhuriyet Dönemi'nden itibaren egemen kişi portreleriyle birlikte detaylandırılan zafer temalı sikke tipi, Principatus Dönemi'nde giderek ağırlık kazanmış, Principatus Dönemi ilerledikçe de savaşların yoğunluğuna bağlı olarak sikkeler üzerindeki sivil olaylar azalmış ve askeri olaylar sıklıkla betimlenmiştir. Erken imparatorluk dönemiyle beraber sikkelerde kullanılan personifikasyon ve açıklayıcı yazılarla sikke dili, daha belirgin bir kimlik kazanmış ve eğitimli bir zümrenin anlayacağı bir obje olmaktan çıkmıştır. Sikkeler üzerindeki imparator portreleri de, gerek hakimiyet altındaki topraklarda gerek dış devletlerde, Roma'nın tek erki olan imparatorun tanınmasında simgesel gücün aynası olmuştur. Özellikle Augustus'tan başlayarak kazanılan zaferleri temsil eden sahneler devletin gücüne işaret etmekte olup, yaratılan bu güç kültü gerek iç gerek dış politikada bir manipilasyon aracı olarak kullanılmıştır. Principatus Dönemiyle birlikte güçlü bir politik dil kazanan bu sikkeler, hem günlük hayatta sürekli karşılaşılan sistematik bir propaganda hem de hakimiyet altındaki geniş coğrafyayı kontrol altında tutmak için önemli bir araç olarak kullanılmış.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTStarting from the early periods, Roman coins have carried a political character. Coins reflected state policies by the useage of figures starting from animal repertoir, later followed by gods, goddesses, various personifications, portraits from prevailant people who became distinguished in the military and political arena, and legends. The fear imposed and the despisement of rival states through the coins, which were among the most significant communication tools of the Antiquity, were a decisive element in Roman foreign policy. The theme of victory on the coins Rome issued after the wars it won, a useage which began with the Carthaginian Wars, was also one of the foundation stones of the fear and pacification policy. While the iconography and god or goddess figures of Late Republican Period coins had a simple appearance, from a linguistic aspect they had the characteristic of being sophisticated and only understandable by the élite.The victory themed coins detailed with the portraits of distinguished personalities starting from the Late Republican Period became dominant during the Principatus Period and with the later phases of this period, civillian events depicted on the coins decreased depending on the intensity of wars and military events were frequently depicted. With the Early Imperial Period, the coin language used on coins acquired a more distinct identity with personifications and explanatory inscriptions, becoming an object that could be understood not just by the educated class. The portaits of emperors on coins became the mirror of the symbolic power at recognizing the emperor as Rome?s only ruling power both in lands under domination and in foreign states. Particularly starting from Augustus, scenes depicting the gained victories were pointing at the state?s power and the created cult of power was used both in domestic and foreign policy as a tool of manipulation. Gaining a strong political language with the Principatus Period, these coins were used as an important tool both for the systematic propaganda that was encountered with daily life, and both for keeping a dominated wide geography under control.