Yeni Assur Dönemi'nde Cizre-Silopi Ovası
The Cizre-Cilopi Plain in the Neo-Assyrian Period
  1. Tez No: 221650
  2. Yazar: SERDAR ONA
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLRİZ KOZBE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Türkiye'nin güneydogusunda bulunan Cizre-Silopi Ovası'nın dogusunda Irak, güneyinde Suriye toprakları ve kuzeyinde Cudi Dagı yer almaktadır. Assurlular Dönemi'nde Ulluba olarak adlandırılan bölge, Assurlular'ın Anadolu'ya geçiste kullandıkları önemli bir güzergahtı. Ayrıca, Nineve'nin 100 km kadar kuzeyinde bulunan ova, Urartu ve Assur arasında tampon bir bölge olma özelligi de sergilemekteydi. Çok zengin tarımsal alanlara sahip olan Cizre-Silopi Ovası, Assur anayurdu için tarımsal ürünler saglamakla birlikte önemli ticari güzergahların kesistigi bir alandı. Barındırdıgı göçebe haklar ve Urartu yayılım tehlikesi nedeniyle Assur anayurdu için zaman zaman tehditler olusturan bu bölge, Tiglat Pileser III Dönemi'nde bir Assur eyaletine dönüstürülüp, Assur-iqi?a adlı bir merkez kurularak Ma?ennu Eyaleti olarak anılmaya baslanmıstır. Hakkında çok fazla bilgiye sahip olmadıgımız Cizre-Silopi Ovası'ndaki arastırmalar, 1988-1989 yıllarında G.Algaze tarafından gerçeklestirilmistir. 2004 yılı itibariyle G.Kozbe tarafından yeniden baslatılan arastırmalar, daha da genisletilerek Sırnak İli çerçevesinde devam etmektedir. Bölgedeki arastırmalara katılan biri olarak ele aldıgım ?Yeni Assur Dönemi'nde Cizre-Silopi Ovası? adlı tez konusu, söz konusu bölgeyle baglantılı arastırmalara öncülük yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Cizre-Silopi plain situated in the southeatern Turkey is surrounded by Iraq in east, by Syria in south and Cudi Mountain in north. The area named as Ulluba in Assyrian times is the most important route to reach to Anatolia from Assyria. However this area exists 100 km north from Nineveh and it was a buffer state between Urartu and Assyria. The Cizre-Silopi plain has very rich agricultural fields and it was assured products to Assyrian homeland and at the same time it has been included important trade roads. Due to the nomads and Urartu, the Cizre-Silopi plain sometimes has been caused threats for the Assyrian homeland and in the reign of Tiglat Pileser III, the region was turned up to an Assyrian province where a center called Assur-iqi?a has been built up and the area is afterwards called Ma?ennu. G.Algaze done researches during 1988 and 1989 in the Cizre-Silopi plain which we do not much more about it. Therefore the recent researches have been started to been realized since 2004 not only in the plain but in the whole Sırnak area. On the other hand, we may say that MA thesis titled as ?The Cizre-Silopi Plain during New Assyrian Perion? is one of the firststep researches done about the area till now.