Brezilya müziğinde Afrika kökenli gelenekler- candomble türü
African origin tradition in Brezilian music- candomble style
  1. Tez No: 221649
  2. Yazar: ERMAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YÜRÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozisyon Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 378
Özet
Batı Afrika'daki Benin Körfezi ile, onun güneyindeki Angola ülkesi, günümüzden 150.000 yıl öncesinden başlayarak, homo sapiens soyunun en eski yerleşim yerlerinden biri olmuşlardır. Bu halklar arasındaki büyük bir gruba Yorubalar denir. Yorubaların da bir çok alt-kültürleri vardır. Bunlar sık-sık aralarında savaşmışlar; kazanan taraf öbürlerini esir alarak, avrupalı köle tacirlerine satmışlardır. Bunlar, köle tacirlerinin zoruyla, Amerika, Avrupa ve Asya'ya köle olarak götürülmüşlerdir. Asya ve Avrupa'ya götürülen köleler asimile olmuşlar; Amerika'ya götürülen köleler ise, plantasyonlarda hep beraber çalıştıkları için, kültürlerini korumuşlardır. Farklı Afrika kökenlerinden gelen kölelerin geleneklerinin kaynaşmasından, bir Afrika-Brezilya dini doğmuştur. Köle sahibi kolonyalistler, yaptıklarını haklı göstermek için, köleleri vahşetten kurtarıp Hıristiyanlığa davet ettiklerini ileri sürüyorlardı, fakat bu sadece propagandaydı. Hristiyanlığa göre, hıristiyan olan kölelerin sahipleriyle aynı statüye gelmeleri gerekecekti ki, beyazlar bunu istemiyorlardı. Bunun için, ?senkretik din? denilen bir örgütlenme tarzı ortaya çıkardılar. Afrikalılar çok sayıda tanrıya (Orişalara) inanmaktaydılar. Katolik kilisesi ise, orişaları hristiyan azizleriyle özdeşleştirme yolunu tuttu. Bu durum sosyal ayrımcılığa çok elverişli idi: köleler ne tam hıristiyan, ne de tam bir afrikalı idiler. Ayrımcılığa dayalı bu sosyal yapı köleliğin ilga edilişinden sonra da sürdü. 21. yy'da, Katoliklik Brezilya'da gücünü yitirmeye başladı. Katolik Kilisesi'ni terk eden kitleler Evanjelizm adlı yeni dine doğru akmaya başladılar. Orişalara bağlı olan afrikalı gruplar ise, kiliseden uzaklaşıp, kendi dergahlarında biraraya gelme sürecine yöneldiler. Afrikadan gelen bu köleler 20. yy'da üç ayrı inanç örgütü oluşturmuşlardı: Macumba, Umbanda ve Candomblé. Bunların arasında en sıkı ve geleneklere bağlı olanı Candomblédir. Candombléde dua dans yoluyla yapılır ve her Orişanın kendine ait bir dans ediş stili ve ritmi vardır. Dans ederken, eğer Orişa isterse, inananın bedenini sahiplenebilir. Onun bedeni aracılığı ile insanlarla iletişim kurar. Yapılan müzik sabit bir ritim üzerine söylenen sözlerden oluşur. Her orişa için ayrı-ayrı ritimler varken, ezgiler için böyle bir düzenleme yoktur. Afrika'dan getirilen kölelerin diğer halklarla etkileşiminden dolayı, sözler değişik yapı ve karekterdeki ezgiler ile söylenebilir. Dizi olarak majör, minör, çeşitli pentatonlar veya modlar kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The Bight of Benin and the country of Angola have been among the areas of earliest settlement for the homo sapiens. A big group among them were the Yoruba. There also are many sub-groups of the Yoruba. These sub-groups were often involved in warfare with each other and the winning side enslaved the individuals of the losing side. They then marketed these slaves to European slave traders. The Africans who were sold to Europe and Asia ended up getting integrated into their masters? cultures. But, those carried across the Atlantic to Brazil, to work in plantations, lived in communities of slaves located miles away from any inhabited areas and, therefore, preserved their ancestral cultures. Although they used to belong to different cultural backgrounds in Africa, they came gradually spiritually close to each other?s elements of faith, whence the concept of an African-Brazilian religion was born. The colonialist slave owners, trying to justify their violence, were claming to be offering salvation to these ?savages? through extending them an invitation to Christianity. However, this claim was not convincing, since a slave who embraced Christianity should be given the same status as his/her owner, and the white establishment was sharply opposed to this. Thus, a religious organization pattern calledCandomble has a concept of ?praying through dance.? Each orixa has his/her peculiar dancing style and exclusive rhythms. While the believer dances, the orixa may want to take possession of this person and communicate with the congregation through this body. The music performed is based on the appropriate rhythm for the orixa and has sung melodies. This melody is not necessarily exclusive for only one orixa. Existing lyrics can be sung to a variety of melodies that reflect the interaction of the African slaves with a variety of music cultures in their new home. Scales include major-minor, various pentatonic formations and modules. the ?syncretic religion? was devised. The Africans believed in various gods (orixa). The Catholic Church decided to identify each orixa with one of the Christian saints. This policy lent itself well to discrimination: the slaves were neither fully Christian, nor fully in their African religions. This strucure based on discrimination went on after the abolition of slavery, as well. In the 21st century, Catholicism started to lose part of its power in Brasil. The masses that broke away from the Catholic church started to pour into the churches of the Evangelistic religion. Nevertheless, the African groups preferred to carry on their services to venerate the orixas in their own sanctuaries. The African slaves had organized themselves into three different faith movements: the Macumba, the Umbanda and the Candomble. Candomble is the strict and more traditional one among them.