Profesyonel turist rehberlerinde atıf karmaşıklığı
Attributional complexity of professional tourist guides
- Tez No: 221653
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Atıf karmasıklıgı, bireylerin davranısın nedenlerini anlamaya yönelik motivasyonlarına ve basit ya da karmasık açıklama tercihlerine isaret eden bir yapıdır. Fletcher ve ark. (1986) tarafından gelistirilen ?Atıf Karmasıklıgı Ölçegi? atıf seması karmasıklıgındaki bireysel farklılıkları ölçmektedir. Bu anlamda karmasık atıflarda bulunmanın bireylerin algısal ya da yargısal durumlarda kullandıkları kategorilerin genisligiyle iliskili olabilecegi düsünülebilir. Pettigrew, kisilerin zihinsel ya da bilissel faaliyetleri sırasında kullandıkları kategorilerinin darlıgı ya da genisligine baglı olarak tutarlı biçimde farklılıklar gösterdiklerini belirtmektedir. Pettigrew (1958) tarafından gelistirilen ?Kategori Genisligi Ölçegi? kategori genisligindeki bireysel farklılıkları ölçmektedir. Bu çalısmada profesyonel turist rehberlerinden olusan bir örneklemde, atıf karmasıklıgı ve kategori genisligi arasındaki iliski arastırılmıstır. Arastırma sonuçlarına göre, egitime devam edenlerin, etmeyenlere kıyasla, atıf karmasıklıgı düzeyinin daha yüksek oldugu bulunmustur. Ayrıca atıf karmasıklıgı ve kategori genisligi arasında anlamlı bir iliskinin oldugu görülmüstür. Sonuç olarak gerek atıf karmasıklıgı gerekse kategori genisligi ile sosyo-demografik degiskenler arasında anlamlı bir iliskinin oldugunu gösteren bir bulguya rastlanmamıstır.
Özet (Çeviri)
Attributional complexity refers to a construct reflecting the extent to which people are motivated to understand the causes of behavior and prefer complex over simple explanations for behavior. Fletcher et al (1986) devoloped ?Attributional Complexity Scale? that measures individual differences in the complexity of attributional schemata. In this context, it may be thought that use of complex attributions may be related in terms of the width or breadth of categories they invoke in judgemental or perceptual situations. Pettigrew pointed out that individuals differ consistently in the extent to which they utilise broad or narrow judmental categories in performing mental and cognitive activities. Pettigrew (1958) devoloped ?Category Width Scale? that measures individual differences in the category width. In this study, it was examined the relationship between attributional complexity and category width in the sample of tourist guides. The results showed that when tourist guides keep their education it was more attributionally complex than others. In addition it was found that a significant relationship between attributional complexity and category width. Finally there was not any significant evidence in between socio-demographic variables and both attributional complexity and category witdh.