Bir kamusal alan örneği olarak Konak Meydanı'nın mekan kullanımı açısından incelenmesi
Examination about space & behavior relationships at the Konak Square as an example of public space
  1. Tez No: 221652
  2. Yazar: ERDEM ÖMÜRİŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MELEK GÖREGENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Psikoloji, Architecture, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu tez çalısmasında bir kamusal alan örnegi olarak Konak Meydanı çerçevesinde insan mekan iliskileri ele alınmıstır. Bilissel haritalama, görüsme ve anket yöntemleri ile mekansal temsiller ve anlamlar, mekansal davranıs konuları çerçevesinde 45 kadın ve 36 erkek olmak üzere toplam 81 kisiden bilgi toplanmıs ve degerlendirmeler yapılmıstır. Arastırmamızdan elde edilen veriler, Konak Meydanı gibi önemli bir merkezi alanın kullanımı ile temsili arasındaki paralellikler ile mekânsal estetigin imgelenebilirlik üzerindeki önemli etkileri hakkında bilgiler saglamıstır. Bunun yanı sıra Konak Meydanı'nın kamusal alan islevini maskeleyen kimi tasarım niteliklerini ortaya koymustur. Böylesi bilgiler ile kent yasamına daha uygun açık kamusal alan tasarımları ortaya koymak mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study the relations between human and space are examined in the context of a public space, namely Konak Square, Izmir. The data, comprising mainly spatial representations, symbolic meanings and space/behaviour relations were collected by the methods of cognitive mapping, semi-structured interviews and questionnaires. The mapping, interviews and questionnaires were conducted with a total of 81 people (45 women and 36 men). The results have shown that there are some parallels between the usage of Konak Square and cognitive perception of this place and these similarities provide important knowledge about the impact of spatial aesthetics on imagination. On the other hand, this study identified some design features that underlie the public aspects of Izmir Konak Square. Such results are important to light the way for designing open public places more appropriate to city life.