Bulgaristan'ın müzakere sürecinde Avrupa Birliği'nin çevre mevzuatına uyum konusunun analizi
An analysis of the isuue of adaptation to EU's environmental acquis / laws in the process of Bulgaria's accession negotiations
  1. Tez No: 221656
  2. Yazar: SALİH AMİD
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SUAT ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, Çevre Mühendisliği, International Relations, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışmada, Avrupa Birliği ile müzakere sürecinde AB Çevre Mevzuatı'nın uyumlulaştırılması amacıyla Bulgaristan'ın çevre alanında yaptığı düzenlemeler incelenmiştir. Bu amaçla, müzakere bölümü No: 22 olan ?Çevre? hakkındaki AB'nin (CONF-BG 51/01) genel tutumu ve Bulgaristan Cumhuriyeti Çevre ve Sular Bakanlığı'nın ona cevaben sunduğu ve daha önce sunulan iki Ek Bilgi (CONF-BG 13/01 ve CONF-BG 64/01) belgesini tamamlayan final ?Ek Bilgi? belgesi incelenmiştir. Bunun yanı sıra, Bulgaristan Cumhuriyeti Çevre ve Sular Bakanlığı'nın stratejileri, planları ve sürdürülebilir gelişme politikası ve Avrupa Komisyonu'nun 2004, 2005 ve 2006 yıllarına ait Bulgaristan hakkındaki izleme raporları incelenmiştir. Bulgaristan'ın çevre alanında kabul edip uygulamaya koyduğu düzenlemelerini anlatmadan önce tezin birinci bölümünde Avrupa Birliği'nin çevre politikasının yapısı, işleyişi, sonuçları, geleceğe yönelik uygulamaları ve hedefleri kısaca açıklanmakla beraber, ikinci bölümünde Bulgaristan'ın Avrupa Birliği ile müzakere sürecinde müzakere edilen bölümler ve üçüncü bölümünde de Bulgaristan'ın Avrupa Birliği ile müzakere sürecinde çevre konusu anlatılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda, Bulgaristan'ın 1997 yılından itibaren çevre alanında sekiz çerçeve kanun ve onlara bağlı olan bazı normatif düzenlemeleri kabul etmiş olduğu görülmüştür. Bunlarla, çevre alanındaki AB direktiflerinin gerekleri Bulgaristan iç hukukuna aktarılıp AB Çevre Mevzuatı'nın uyumlulaştırılması büyük dereceye kadar sağlanmıştır. Bunlardan başka, çevre alanında Bulgaristan'ın yatay mevzuat, atık yönetimi, su kalitesi yönetimi, endüstriyel kirlilik ve risk yönetimi, nükleer güvenlik ve radyasyondan korunma alt alanlarında yıllar içerisinde ilerlemeler kaydettiği görülmüştür. Fakat mevzuat uyumlulaştırılmasını tamamlamak amacıyla biraz daha çaba ve hızlı faaliyetler gerçekleştirilmesi gerektiği ve çevre alanında özellikle bölgesel çevre denetim birimlerinde idari kapasitenin biraz daha geliştirilmesinin ve koordinasyonunun sağlamlaştırılmasının gerekli olduğu görüldüğünden hala bazı eksikliklerin de bulunduğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the regulations in environmental field made by Bulgaria through the negotiation process with EU are investigated. For this purpose, the EU?s general position (CONF-BG 51/01) regarding chapter 22 ?Environment? and the final additional information of Bulgaria that completes its two (CONF-BG 13/01 and CONF-BG 64/01) positions presented previously are examined. The strategies, plans and sustainable development policy of Bulgarian Ministry of Environment and European Commission?s 2004, 2005 and 2006 monitoring reports for Bulgaria are also examined. Before explaining the regulations accepted and applied by Bulgaria; firstly, the structure, functioning, results, practices for the future and purposes of EU Environmental Policy are explained briefly. Secondly the negotiation process between Bulgaria and EU is examined. Finally, the topic environment from the negotiation process is examined. As a result of the research, it has been observed that since 1997 in the field of environment Bulgaria has accepted eight framework laws and some normative regulations related to them. With those regulations, the rules of EU?s environmental directives were transposed to Bulgarian laws and the harmonization with the EU environmental acquis was almost reached. Also it has been observed that progress was made on horizontal legislation, waste management, water management, industrial pollution and risk management, and nuclear safety and radiation protection. Since there are some deficiencies, increased efforts and swift action are needed by Bulgaria to finalize the transposition process and to implement and enforce the legislation. It was also observed that administrative capacity still needs to be further increased in the areas mentioned above, with particular attention to the regional and local environmental authorities and the inspectorates.