Avrupa Birliği ve göç olgusu: Makedonya, Bulgaristan ve Türkiye örneği
European Union and migration: The case of Macedonia, Bulgaria and Turkey
  1. Tez No: 333211
  2. Yazar: FATİH ÇAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLYAS SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Araştırmada Avrupa Birliği sürecinde, biri aday, biri yeni üye olmuş ve bir diğeri de müzakere yürüten üç Avrupalı ülkenin (Makedonya, Bulgaristan, Türkiye) göç konusundaki tecrübeleri karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçların, hâlihazırda müzakere yürüten ülke konumundaki Türkiye'nin AB üyeliğine giden yolda yaşadığı zorlukları ortaya koyması açısından büyük öneme sahip olduğu düşünülmektedir. Yöntem olarak ele alınan konunun sınırlarını belirleyen kavramsal tanımlamalar yapıldıktan sonra uluslararası göç'ün iktisadi, siyasi-hukuki ve sosyolojik boyutları incelenmiştir. Bu çalışmada, AB üyesi olmanın, göç ?sorunu? ve etnik çatışmaları çözüme kavuşturacağı sonucuna ulaşılmaktadır. Ortaya atılan varsayımı destekler nitelikteki bulguların değerlendirilmesinde Bulgaristan'ın AB'ye üyeliği gerçekleştikten sonraki dönemde iç ve dış göç dinamiklerinde gözlemlenen değişimler araştırmanın motivasyonunu belirleyen değerli bir araç olarak görünmektedir.
Özet (Çeviri)
In the research, the procces of the European Union, a candidate, a new member and a negotiating country?s migration experiences are compared (Macedonia, Bulgaria and Turkey). The results of this study are thought to be very important for Turkey, which is already negotiating for EU membership, in that it presents the difficulties Turkey is facing on the way to EU membership. As for the methodology, after the theoretical descriptions which define the borders of the subject are done, economic, politic-legality and social dimensions of international migration are examined. Looked from this point of view, in this study, it is foreseen that becoming an EU member can be a solution to primarily migration ?issues? and ethnic conflicts. In the evaluation of the findings which seem to support this hypothesis, the changes seen in the immigration and emigration dynamics of Bulgaria after it was admitted to EU are accepted as valuable data which determine the motivation of this study.