Kamu kuruluşlarında ve işletmelerde insan kaynakları yönetimi ve iletişim ilişkisi
The relation between human resources management and communication in puplic institutions and enterprises
  1. Tez No: 221662
  2. Yazar: K. SELCEN KERİMOĞLU İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MİNE SARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Küresel rekabetin yaşandığı günümüzde açık sistem özelliği gösteren bütün kurumların işletmelerin ve yapıların en önemli sorunu bu ortamda kalıcı ve başarılı olabilmeleridir. Bu yönü ile örgütler bütün üretim kaynaklarını bu amaçların gerçekleştirilmesi yolunda seferber etmektedir. Örgütlerin ihtiyaç duydukları rekabet faktörlerinden en önemlisi bilgidir. Bilgiyi üreten ve kullanıma sunan ise insandır. İnsan düşüncesi, duygusu, ihtirası, değerleri, yeteneği, becerisi ve bilgisi ile örgütsel zekayı temsil etmektedir. Bu açıdan günümüzde bir örgütün başarısı ve gücü çalışanlarının başarısı gücü ve kapasiteleri ölçüsündedir. Bilgi çağı olarak nitelendirilen içinde bulunduğumuz çağda bilginin hızlı bir şekilde artması ve kendini sürekli demode kılması, bu bilgiyi üreten ve kullanan insan kaynaklarının da kendisini geliştirmesini ve bilgisini sürekli yenilemesini zorunlu kılmaktadır. Yaşadığımız yüzyılda; artık kamu kurumlarının da ayakta kalabilmeleri, vatandaş/müşteri odaklı yönetim anlayışına sahip olmaları, ve insan kaynaklarına değer vermeleri ve bu anlayışın hayata geçirilmesi ile birlikte kamu hizmetlerinde kalitenin arttırılması ile mümkün olabilecektir. Bu çalışmada, rekabet piyasasında başarılı olmak isteyen işletmelerin ve kamu kuruluşlarında hizmet kalitesini arttırmak niyetinde olan devletin, önemsemeleri gereken en önemli örgütsel faktör olarak bilinen insan kaynakları ile iletişim arasındaki ilişki ortaya koyulmaya çalışmıştır. Çalışmada ayrıca her iki sektörden seçilmiş örnek kuruluşları tanıtıcı araştırmaları yapılmış ve elde edilen veriler ışığında bir takım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Being sustainable and successful in today?s global competitiveness is the major problem of institutions, enterprises and structures which can be taken as an ?open system? Organizations with these aspects are utilizing all its production sources in order to realize the aforementioned goals. The most important competition factor that the organization needs is information. It?s the human who produces the information and offers to use. Human resembles the organizational intelligence with his thought, feeling, passion, values, ability and knowledge. In this respect, the success and strength of an organization is in line with the strength and capacity of its workers. Increase and change of information in our era so called the century of information necessitates these human resources to improve and continuously renew their knowledge who produce and use this information. Sustainability of public enterprises is only possible when they have a citizen/customer oriented management approach and give the utmost importance to human resources as putting it into practice while increasing the quality of public services. In this study, it is intended to emphasize the relation between human resources as an organizational factor and communication which should be taken into consideration in order to increase the service quality of public firms who wants to be successful in competitive markets. In this study, introductory research of companies from both sectors chosen as samples have been done and certain offers are made according to the obtained data is also provided