Bir sözsüz iletişim öğesi olarak renk ve renk kullanımının basılı reklam araçlarında tüketici algısı üzerine etkisi
Colour as an element of nonverbal communication and the effects of usage of colour on consumer perception in print advertising media
  1. Tez No: 221720
  2. Yazar: İÇTEN DUYGU ÇALLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜGE ELDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu arastırmanın amacı; renklerin bir sözsüz iletisim kodu olarak dergilerde yer alan reklamlarda kullanımı ve tüketiciler üzerindeki etkilerinin önemini vurgulamaktır. Çalısmanın birinci bölümünde reklamın tanımından baslayarak tarihsel gelisimi ve türleri anlatılmıstır. ilk bölümün sonunda gazete, dergi, dogrudan posta ve satıs yeri reklam uygulamaları gibi basılı reklam araçlarının güçlü ve zayıf yönleri ortaya çıkarılmıstır. Basılı reklam araçlarının güçlü ve zayıf yönleri karsılastırıldıgında, yüksek renk kalitesine sahip olması ve yaratıcı uygulamalara imkan tanıması açısından dergi reklamlarının renk odaklı bir analize uygun oldugu saptanmıstır. Renk kodları sözsüz iletisimin önemli ögelerinden biridir. kinci bölümde sözsüz iletisimin tanımı, vücut tipleri, yüz ifadeleri, gözler, ses kodları, dokunma ve vücut teması, giysiler, kisisel esyalar, koku kodları, çevre - mekan algısı ve renkler islenmistir. Bu bölümde renklerin sembolik anlamları ve ruh haline etkisine yer verilmistir. Üçüncü bölümde tüketici davranıslarını etkileyen demografik, psikografik ve sosyo - kültürel faktörler incelendikten sonra, psikolojik faktörler arasında yer alan algı kavramı daha ayrıntılı bir sekilde ele alınmıstır. Bu bölümde tüketici algısının olusmasında renklerin rolü dört boyutta incelenmistir. Kurum kimligini yansıtmak, marka kimligini yansıtmak, ürün kategorisine atıfta bulunmak ve hedef kitleyi harekete geçirmek için kullanılan renkler, tüketici algısının olusmasına katkı saglamaktadır. Dördüncü ve son bölümde farklı ürün kategorilerinden seçilen, dergilerde yer alan reklam uygulamaları göstergebilimsel analiz yönteminden yararlanılarak incelenmistir. Bu bölümde arastırmanın amacı, önemi, kapsamı, sınırlılıkları, hipotezi, yöntemi ve çalısma evreni belirtilmis, bir analiz yöntemi olarak göstergebilim kısaca irdelenmistir. Renklerin basılı reklam araçlarında kullanımına iliskin örnekler dergi reklamları arasından seçilerek göstergebilimsel analizleri yapılmıstır. Resimler: Algı ile Gerçek Arasındaki Fark- Rolling Stone; Pepsi'nin Zaman çindeki Logo Degisimi; Yeni Kotex Lightdays; HSBC Advantage Kart; Elséve Color-Vive; Nokia E65; Dogadan Meyve Çayı; Nivea Happy Time; Nescafe Gold; Nivea Deodorant; Orkid; Domino's.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to emphasize the importance of the usage of colour in magazine advertisements as a nonverbal communication code and its effects on consumers. In the first part of the study, the advertising concept, the history and the types of advertising are reviewed. Newspaper, magazine, direct mail advertising and point of purchase executions are compared by emerging strengths and weaknesses. Magazine advertisements are appropriate for colour oriented analysis, because print advertising media have high colour quality and suitable for creative executions. According to advertisers, colour codes are one of the most important elements of nonverbal communication. The definition of nonverbal communication, body types, facial expessions, eyes, vocal codes, touching behaviour, clothing, personal artifacts, scent codes and colours are described during chapter two. In this chapter, symbolic meanings of colours and their effects on mood are explained briefly. Perception as a psychological concept is examined in chapter three, after explaining the demographic, psychographic and socio - cultural factors. The role of colours in developing consumer perception is evaluated in four different aspects. Colours are used to project corporate identity, brand identity, to attribute product category and to awake target audience. In the last chapter, the purpose, importance, scope, restraints, hypothesis, method of the research are specified. Furthermore, semiotics as an analyzing method is explained shortly. Different advertising executions which are selected from different product categories and placed into magazines are analyzed by using semiotical analysis method. Pictures: Difference Between Perception and Reality - Rolling Stone; Changes in Pepsi Logo in Time; New Kotex Lightdays; HSBC Advantage Card; Elséve Color-Vive; Nokia E65; Dogadan Fruit Tea; Nivea Happy Time; Nescafe Gold; Nivea Deodorant; Orkid; Domino's.