Dijital oyunlarda kullanılan sembol ve anlamlarının grafik tasarım açısından incelenmesi: Marvel şampiyonlar turnuvası örneği
Symbols used in digital games and investigation of their meanings in terms of graphic design: The example of Marvel contest of champions
  1. Tez No: 749439
  2. Yazar: ALİ SUAT YÜREKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU GÜRDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
İnsanlık ilk çağlardan beridir sözlü ve sözsüz iletişim unsurlarını sürekli olarak geliştirmiştir. Bunlar kimi zaman belirli ses kalıplarının tekrarlanmasıyla mümkün olmuştur. Etkili iletişim sağlanması, görsel iletişim aracı olarak kabul edebileceğimiz semboller yardımı ile mümkün olabilmektedir. Semboller aracılığı ile geçmiş ve gelecek zamanda yaşanan olayları öğrenebilmekteyiz. Örneğin mağara duvarına çizilen sembolik şekiller bizlere geçmiş çağlarda insan yaşamı üzerine etkili kesitler sunmaktadır. Bu durum beraberinde semboller olarak nitelendireceğimiz grafik tasarım ürünlerinin görsel iletişimi sağlama konusundaki etkinliğini gözler önüne serebilmektedir. Gelişen teknoloji ile beraber dijital dünyaya adım atıldığında bu sembollerin varlığı kendisini her zamankinden daha fazla hissettirmeye başlamıştır. Dijital dünya içerisinde büyük bir kitleyi kendisine çekmeyi başarabilen oyunlar, özellikle bu ilk çağlardan beri var olan sözsüz iletişimin sıklıkla kullanıldığı bir alandır. Bu sembollerin barındırmış olduğu anlamlar mesaj iletme konusunda evrensel özelliklere sahip olabilir. Sembollerin bu dijital çağda etkili iletişimi sağlayabilmesi tasarım ilkelerinin etkin bir şekilde kullanılması neticesinde mümkün olabilmektedir. Görsel iletişim ve tasarım ögesi semboller farklı kültürden insanları ortaklaşa bir dil aracılığı ile bir araya getirebilmektedir. Bu araştırma kapsamında birinci bölümde; oyun kavramı tanımlanmış tarihsel süreç içerindeki gelişimine değinilmiştir. İkinci bölümde; görsel iletişim unsuru olan sembollere değinilmiş ve dünyada kullanıldığı örnekleri üzerinde durulduktan sonra günümüz dijital platformlarında oyunlarda iletişim aracı olarak nasıl kullanıldıklarına dair örnekler sunulmuştur. Son bölümde ise bir dijital oyun örneği içerisinde bu sembol kullanımları incelenmiş ve tasarımsal açıdan nasıl yansıtıldıkları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Humanity has continuously developed verbal and non-verbal communication elements since the early ages. These were sometimes made possible by the repetition of certain sound patterns. Effective communication is possible with the help of symbols that we can accept as a visual communication tool. Through symbols, we can learn about events in the past and future. For example, the symbolic shapes drawn on the cave wall offer us effective sections on human life in past ages. This situation can reveal the effectiveness of graphic design products, which we will describe as symbols, in providing visual communication. With the advancing technology, when stepping into the digital world, the existence of these symbols has begun to make itself felt more than ever. Games, which have managed to attract a large audience in the digital world, are an area where nonverbal communication, which has existed since the early ages, is frequently used. The meanings of these symbols may have universal characteristics in conveying messages. The effective communication of symbols in this digital age is possible as a result of the effective use of design principles. Visual communication and design element symbols can bring people from different cultures together through a common language. Within the scope of this research, firstly, the concept of game was defined and its development in the historical process was mentioned. In the second part, symbols that are visual communication elements are mentioned and examples of how they are used in today's digital platforms as a communication tool in games are presented after focusing on the examples of their use in the world. In the last part, the use of these symbols in a digital game example was examined and how they were reflected in terms of design was evaluated.