İzmir'in kentsel müzik yaşamında amatör müzik topluluklarının yeri- kültürel bağlam, türler, repertuar, patronaj
The contribution of amateur music ensembles to urban life in İzmir cultural context, genres, repertoire, patronage
- Tez No: 221722
 - Danışmanlar: PROF.DR. AHMET YÜRÜR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 464
Özet
Amatör müzik toplulukları, çok-yönlü bir sosyal olgu olarak belirmektedir. Bu topluluklar, birçok örnekte, uzun dönemler boyunca yaşayan kurumlar olarak ortaya çıkmaktadırlar. Toplulukların çoğunun, patronaj sağlayan güçlerin, bir de topluluğun dinleyicisi durumundaki ?sosyal çevre?lerin, destekleri sayesinde ayakta durdukları anlaşılmaktadır. Bu çalışmada, bu alana sosyo-kültürel bir bakışla yaklaşılmakta, ekonomik ve sosyal parametrelerin incelenmesi yoluyla, amatör müzik topluluklarının güç aldıkları kaynakların rolü ile, hedefe yönelmelerini zorlaştıran bazı güçsüzlüklerinin tanımlanmasına çalışılmaktadır. Birinci bölümde, ?amatör müzik toplulukları? olgusuna ilişkin teorik bağlam sunulmaktadır. Kuruluş süreçleri, yöneldikleri hedefler ve ekonomik yapıları tahlil edilmekte; ?amatörlük? ve ?profesyonellik?in kavramlaştırılmasına çalışılmakta; kullanılacak metotlar ve model tartışılmaktadır. İkinci bölümde, İzmir Belediyesi sınırları içinde kalan 184 müzik topluluğuna ilişkin toplanan veriler sunulmakta, bu topluluklar arasından 62sinin içsel dinamikleri ile, topluluk-içi ve topluluklar-arası ilişkileri incelenmektedir. Üçüncü bölümde ise İzmir'deki amatör müzik topluluklarının varoluşsal değerleri araştırılmaktadır. ?Bir amatör müzik topluluğunu oluşturan öğeyi, (yani, a) topluluk üyeleri, b) uzman yönetici, c) destekleyen sosyal çevre, ve d) patronaj sağlayan güç,) böyle bir müzik kimliği içersinde yer almağa teşvik eden dinamikler nelerdir?? ?İzmir'deki çeşitli amatör müzik çevrelerinin birbirlerinden farklı varoluş beklentileri nelerdir?? Dördüncü bölümde, ?demokratik ve otoriter yapıların karar-alma süreçlerindeki rolü? konusu araştırılacaktır. Amatör müzik topluluklarını oluşturan dört temel öğeden hangisi karar-alma süreçlerinde en etkili konuma sahiptir?
Özet (Çeviri)
Amateur music ensembles appear as a multi-faceted social phenomenon. In many instances, these ensembles last for long periods of time and get institutionalized. Most of them enjoy the presence of a patron society, as well as of a community of audience members, that support their activites. In this study, this phenemenon is studied in a socio-cultural model, through the ensemble?s social and economic parameters. Thus, amateur music ensembles, communities and socities are viewed in terms of ?where they get their energy? and ?what are their weaknesses.? In the first chapter, a theoretical overview of a phenomenon of ?amateur ensembles? is presented. The processes through which ensembles are born, their aspirations and economic structures, as well as conceptual issues related to amateurism/professionalism, are examined. Based on these, a discussion of possible methods and models is made. In the second chapter, data about 184 music communities within the İzmir Municipality is presented. 62 of these are examined in regards to their inner dynamics and the interactions between different communities. The third chapter is where the ensembles are observed according to how they come into existence. ?Which are the dynamics that motivate the constituent elements of an amateur ensemble, to become part of a musical identity?? ?What are the differing existential axpectations of various amateur music communities and societies in İzmir?? In the fourth chapter, the issue of ?democratic versus authoritarian structures in decision-making processes? is placed under scrutiny. ?Which of the four constituent elements, (i.e., a) performing members, b) the expert coach, c) supporting community, or d) patron society,) does prevail in decision making??