Politik gündem oluşumunda halkla ilişkilerin işlevi
The function of public relations to setting a political agenda
  1. Tez No: 221723
  2. Yazar: EBRU BELKIS KAMANLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYLİN GÖZTAŞ PİRA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Sözlük anlamıyla bir toplantının konu baslıklarını ifade eden gündem, politik ve toplumsal baglamıyla ilgilenilen, merak edilen, konusup tartısılarak üzerinde fikir ve yorum üretilen konuları kapsamaktadır. Gündemin politik düzlemde yeniden sekillenmesi ise toplumun politik anlamda tartısacagı konuların belirlenmesi, bunlara iliskin degerlendirmeleri, fikir ve görüslerinin olusturulması anlamında özellikle politik aktörler, kurumlar ve iktidara talip olan gruplar açısından son derece önemlidir. Söz konusu kurumlar ve aktörler politik gündemin olusumu sürecine etkin bir biçimde dahil olmak istemekle birlikte gündeme iliskin basat etkiye sahip medya ile yakın diyalog kurma egilimindedir. Öte yandan küresellesmenin hem nedeni hem de bir getirisi olarak bilgi - iletisim teknolojilerindeki büyük gelisim, medyanın toplumu egitme, bilinçlendirme, eglendirme islevlerinin kabuk degistirerek kitlelerin neyi, ne zaman ve ne sekilde düsünecegini temel alan yönlendirme ve etkileme fonksiyonlarını yeniden sekillendirmistir. Medyayı dördüncü güç statüsüne yükselten bu dönüsüm; hedef kitleleri tanıma, mesajı kitlelerle bulusturma, tanıtma, ikna etme, yönlendirme gibi çok sayıda islevi üstlenen ve bu süreçte hem bir ortam hem de bir araç olarak medyayı kullanan, disiplinler arası bir dal olarak halkla iliskileri, yönetime stratejik bir destek olarak eskisinden daha önemli bir konuma tasımaktadır. Tüm bu göstergeler, lehtar kamuoyu yaratmak ve/veya kamuoyu destegini muhafaza etmek için gündem koyma ve saptama süreçleri dogrultusunda tüm politik aktörler ve kurumlar ile medya ve kamu arasındaki iliskilerde halkla iliskilerin nasıl bir islev üstlendigi sorusunu akla getirmektedir. Gündem koyma ve saptama yaklasımı temelinde bu sorunun ele alınacagı tezde ilk asamada kitle iletisimine iliskin kavram ve modellerden yola çıkılarak, gündem koyma ve saptama kavramı, yaklasımın süreci ve unsurları ve halkla iliskilerin bu yaklasımdan ne sekilde faydalandıgı ele alınacaktır. Sonraki asamalarda ise politik gündem ve unsurları ile politik gündem ve halkla iliskiler iliskisi açıklanmaya çalısılacak ve 11. Cumhurbaskanının seçimi sürecinde, bu süreçte etkili olmaya çalısan aktörlerin politik gündem olusumundaki islevleri ve halkla iliskilerin bu süreçte üstlendigi role iliskin bir çalısma ile sonuca ulasılmaya çalısılacaktır.
Özet (Çeviri)
Agenda which represents titles of subjects of a meeting as in its dictionary meaning, takes its meaning from the past and its shape from the future in terms of social context and contains major issues, concerned, questioned, made comments on in accordance with circumstances of the time period. Reshaping of the agenda on politic axis is a formation process of perception about the subjects, argued in al political way, expressed opinions about their past, present and future, and creating policies on them if required, from the point of view of effective individuals, groups and institutions in politic arena. Being realized itself through taking benefit from an interaction of political actors in public area politic agenda has a public attribute. Mass communication that gives direction to public attribute of political agenda is one of main facts ensuring activitiy and continuity of actors in politic processes. The tendency of the actors about making gradually more strong connections with the media that carries out mass communication has led to media and public area to affect politic agenda. Moreover as the reason and proceeds of the globalization, the great improvement on communication technologies has reshaped directing and affecting functions of media that become based on directing masses towards what, when and how they thing instead of educating and entertaining society by restoration of the media. This transformation which raises media to the forth power carries public relations that manages a lot of functions such as recognition of target people, delivering messages, presentation, persuasion and directing to the more important position as a strategic support in political area compared to the past. All of these indicators are made someone think of the question about how a function does public relations take in terms of agenda setting processes in relationships between all political actors who want to continue public support and attention, media and public. Based on agenda setting approach, this question is considered in the thesis. Firstly agenda setting and determination and the process and components of agenda setting approach are discussed via concepts and models about mass communication and in the following parts politic agenda and its components and the relationship between politic agenda and public relations explained.