Muhasebe denetiminde parasal birim örneklemesi yöntemi ve bir uygulama
The monetary unit sampling method in audit of accounting and a practice
- Tez No: 221758
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Son yıllarda ekonomik yaşamda meydana gelen köklü değişimler sonucunda, işletmelerin finansal bilgileri kaydetme, işleme ve yorumlama gereksinmeleri artmıştır. Bu gereksinmeye cevap verebilmek amacıyla muhasebe sistemleri kurulup işletilmeye başlanmıştır. Büyüme sonucu işlem ve kayıt sayısının artması, denetçinin her bir işlemi ve muhasebe kaydını teker teker gözden geçirmesini zorlaştırmıştır. Tüm kayıtların denetimi yerine örnekleme yoluyla denetim yapılmaya başlanmıştır. Örnekleme teorisi kısaca ?istatistik? adı verilen örnek değerlerinden hareketle ana kütle parametreleri tahmininin nasıl yapılması gerektiğini içeren çok önemli bir teoridir. Örnekleme teorisi sayesinde birimlerinin hepsinin gözlenmesi mümkün olmayan, sonsuz ana kütleler ile zaman ve masraftan tasarruf amacıyla tüm birimleri gözlenemeyen büyük, sonlu ana kütlelerin istatistik ölçütlerinin tahmini yapılabilmektedir. Bu çalışma ile bir hesap bakiyesinde olabilecek tutar hatasının tahmin edilmesi ve bakiyenin doğru olarak beyan edilip edilmediğinin ortaya konmasını sağlayan ?Parasal Birim Örneklemesi Yöntemi? anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of fundamental transformations occured in economic life, companys? need of register, process and comment financial information increased. In order to meet this need, accounting systems set up and started to run. As a result of economical growth, rising on number of records and transaction made it harder for the auditer to investigate every record one by one. So, instead of control every record they started to audit by sampling method. Sampling theory, in brief, is a very important theory which includes how to make main mass parameter estimates by using samples which called ? statistic?. By using sampling theory it would be possible to make statistical estimates on endless main mass which it is impossible to observe all units and huge, endly main mass which all units can not be observed for the purpose of saving time and money. In this study ? Monetary Unit Sampling Method?, which helps to estimate possible amount mistakes in an account balance and helps to be sure that account balance announced accurately, is tried to be explained.