Türkiye'deki hafif metro sistemleri tesislerinin incelenmesi
- Tez No: 67818
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT PASTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
SUMMARY in the thesis, the way Turkish LRTs are supplied and energized and propulsion system of vechiles in İstanbul LRT are explained. Main purpose of the thesis is to examine the supply units of LRT systems in our country and the commonly used propulsion system based on power electronics.While the thesis is prepared, ali the researchs, examinations, and observations were carried out on the two working LRT 's of our country, namely Ankaray and İstanbul LRT. The most common ways of energizement which is used in LRT 's are catanery and third railway. When öne of those two is preferred, security, cost, extension possibilities, eastetics and accessories must be taken into consideration.The most common LRT voltage levels in the world are 600, 650, 750, 1500 V. Only 750 V and 1500 V are used in our country. The electrical system of vechiles which are used in İstanbul LRT can be characterized by the following points: Auxillary power system Seperately excited DC traction motors Chopper control with GTO thyristor Computer control Overvoltage chopper Two seperated motor modules Regenerative braking The traction equipment comprices mainly the four separated traction motors and electric units necessary to supply power to them. The armatüre circuit is supplied with current from a chopper DC/DC unit and the field circuit is supplied with current from an AC/DC converter. The four traction motors are divided into two groups ör motor modules. Each motor consist of two motors supplied from öne chopper and öne field convertor. The armatüre circuits and the field circuit of the rwo motors in öne group are connected in series. The chopper is an electric device consist of static components such as thyristor, diodes and inductors. The chopper has an input and an output. The input of chopper is fed from 750 V DC. The output voltage can be varied bervveen 5 and close to %100 of the input voltage. Because the output voltage from the chopper is steplessly varriable it is possible to apply a controlled voltage to the motors and thus control current, torque and speed of the motors and the entire vehicle.
Özet (Çeviri)
ÖZET Türkiyedeki hafif metro sistemlerinin besleme ve enerjilendirme şekilleri ele alınarak, beş büyük şehrimizin hafif metrosunda genel olarak kullanılan araç tahrik sistemi ele alınmıştır. Tezin ana amacı,Türkiyedeki hafif metro sistemlerinin besleme ünitelerinin incelenerek uygun bir modelin ortaya konulması ve araçlarda ortak olarak kullanılan güç elektroniğine dayalı tahrik sistemini, İstanbul hafif metrosunu baz alarak incelemektir. Hafif metro sistemlerinde kullanılan en genel enerjilendirme şekilleri kataner ve 3. Ray 'dır. Bu iki sistemden biri tercih edilirken, emniyet, maliyet, hattı uzatma ihtimalleri ekipman, estetik, yedek parça gibi unsurlar dikkate alınmalıdır. Bu çalışma hazırlanırken, yapılan araştırma, inceleme ve gözlemler ülkemizin iki çalışan hafif metrosu olan Ankaray ve İstanbul hafif metrosunda gerçekleştirilmiştir.Konya hafif metrosundaki araçlar, eski Köln metrosunda kullanılan ve reostalı tahrike dayalı araçlar olduğu için inceleme dışında tutulmuştur. Dünyada kullanılan en genel hafif metro besleme gerilimleri, 600, 650, 750, 1500 V 'tur. Ülkemizde bunlardan 750 V ve 1500 V kullanılmaktadır. İstanbul hafif metro sisteminde kullanılan aracın elektrik sistemi kısaca aşağıdaki gibi özetlenebilir: Yardımcı güç sistemi Serbest uyarmalı DC tahrik motorları, GTO ile kontrol edilen kıyıcı ünitesi, Bilgisayar kontrol ünitesi, Yüksek gerilim kıyıcısı, İki adet birbirinden bağımsız motor modülü, Dinamik frenleme. Tahrik donanımı 4 adet serbest uyarmalı motor ve onların beslenmesi için gerekli elektrik ünitelerinden oluşur. Endüvi devresi bir DC/DC kıyıcı ünitesinden, alan devreside bir AC/DC redresör ünitesinden beslenmektedir. Bu 4 tahrik motoru iki gruba veya motor modülüne ayrılır, her bir motor modülü bir kıyıcı ve bir alan redresöründen beslenen iki motor içermektedir. Bir gruptaki iki motorun alan ve endüvi devreleri seri olarak bağlanmıştır. Kıyıcının girişi 750 V 'tan beslenmektedir. Çıkış gerilimi, giriş geriliminin % 5 ile %100 'ü arasında değiştirilebilmektedir. Çünkü kıyıcının çıkış geriliminin değişebilir olması, motorlara kontrollü bir gerilim uygulanmasını sağlamaktır. Böylece motorların, dolayısıyla bütün aracın hızını kontrol etmek mümkündür. vıBirinci bölümde; Türkiyedeki işleyen ve inşaat halinde olan hafif metro ve metro sistemlerinin proje genel bilgileri verilmiştir. İkinci bölümde; Kataner, 3. Ray sistemi ele alınmış ve bu sistemlerde kullanılan besleme gerilimleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde; Besleme istasyonları ve bu istasyonlara kullanılan trafolar tanımlanmıştır. Dördüncü bölümde; Ankaray ve İstanbul hafif metrolarında kullanılan araçların yardımcı güç üniteleri izah edilmiştir. Beşinci bölümde; İstanbul hafif metrosunda kullanılan araçların tahrik sisteminin genel kapsamı tanımlanmıştır. Altıncı bölümde; aracın tahrik sisteminin içeriği ayrıntılarıyla ele alınmıştır. Yedinci bölümde ise; aracın tahrik sisteminin kontrol ve denetleme prensipleri ele alınmıştır. vu