Safvetü's-Safâ'da Safiyyüddîn-i Erdebîlî'nin hayatı ,tasavvufi görüşleri ve menkibeleri
Safiyyüddi-i Erdebîlî's life, mistical pointful of views and tales
  1. Tez No: 221809
  2. Yazar: SERAP ŞAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT EROL KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1468
Özet
Safeviyye tarikatının kurucusu olan Safiyyüddin-i Erdebili III. yüzyılın ikinci, XV. yüzyılın ilk yarısında yaşamış, Gazan Han, Olcaytu ve Ebu Said İlhanlı dönemlerinin ünlü ariflerinden biridir.Safiyyüddin-i Erdebili' nin terceme-i halinin anlatıldıuğı İbn-i Bezzaz' ın 759/1358' de kaleme aldığı kısa adı Safevetü's-safa olan bu eser çalışmamızın temel başvuru kaynağıdır.Çalışmamızın birinci bölümünde, Safiyyüddin-i Erdebil' nin hayatı incelenmiştir. Özellikle nesebi, seyyidliği ve mezhebine yönelik tartışma konuları Safvetü's-safa esas alınarak ortaya konmaya çalışılmıştır.Çalışmamızın ikinci bölümünde Safiyyüddin-i Erdebili' den sonra Safeviyye tarikatının başına geçenler sırasıyla ele alınmakta ve Safevi tarikatının Şiileşmesi Anadolu' daki tesirleri ve Alevilerin Büyük Buyruk adını verdikleri Şeyh Safi Buyruğu hakkında bilgi verilmiştir.Çalışmamızın üçüncü bölümünde Safvetü' s-safa' da geçen tasavvufi kavramlar oluşturmaktadır.Çalışmamızın son bölümünde ise Safvetü's-safa' nbın tam metninin tercümesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Safiyuddin-i Erdebili, who founded the Safevviyye Order, lived in the 2nd part of the 13th century and in the 1st part of the 14th century. He was one of the recognized sufis in the period of Gazan Han, Olcaytu and Ebu Said.Safvetus Safa, which descripes life story of Safiyyuddin-I Erdebili, is the main source in the present study.In the first part of the study, Safiyuddin-i Erdebili?s life was investigated. Especially, his anchester, being seyyid and mazhab issues were investigated based upon Safvetus Safa.In the second part of the study, persons who came in power in the Safevviyye Order, were discussed one by one. In addition, the influences of the Safeviyye Order on Anatolia and also Sheikh Safi Law, which is named as Great Law by Alevis, were discussed in detail in this part.In the third part of the study, sufistic concepts discussed in the book ?Safvetus Safa? were explained in detail.Finally, in the last part of the study, a complete translation of Safvetus Safa was presented.