Work-family conflict and its relation to organizational outcomes and an application in banking sector
İş-aile çatışması ve örgütsel sonuçlar ile ilişkisi ve bankacılık sektöründe bir uygulama
  1. Tez No: 221838
  2. Yazar: BEYNAZ UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalısmada, is-aile çatısmasının örgütsel baglılık, is tatmini, is stresi, isten ayrılma niyeti ve ise devamsızlık olarak seçilen örgütsel sonuçlarla iliskisi incelenmistir. Bu amaçla 105 banka çalısanından anket çalısması yoluyla elde edilen bulgular degerlendirilmistir. Anketlerden elde edilen verilerin bagımsız grup t testi, Kruskal Wallis-H testi, Mann Whitney-U testi, Pearson çarpım momentler korelasyon analizi, linear regresyon analizi ile istatiksel analizleri yapılmıstır. Arastırmanın sonuçları kadın çalısanların ve evli çalısanların daha yüksek is-aile çatısması ve isten aileye dogru çatısma yasadıklarını göstermektedir. kinci sonuç olarak isten aileye dogru çatısma aileden ise dogru çatısma ve is stresi ile pozitif yönde iliskili iken aileden ise dogru çatısmanın is tatmini ile negatif yönde iliskili oldugu saptanmıstır. Üçüncü olarak, isten aileye dogru çatısma is stresi üzerinde pozitif etkiye sahipken, aileden ise dogru çatısmanın is stresi üzerinde etkisi tespit edilememistir. Aileden ise dogru çatısmanın is tatminini azalttıgı bulunmustur. Son olarak, isten aileye dogru çatısmanın aileden ise dogru çatısmayı ve is stresini açıklama gücü tespit edilirken, aileden ise dogru çatısmanın is tatminini açıklama gücü oldugu tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, relation of work-family conflict to organizational commitment, job satisfaction, job stress, turnover intention and absenteeism as chosen organizational outcomes were investigated. In order to achieve this aim, the data obtained from 105 bank employees via questionnaires was analyzed. Responses from the questionnaires were statistically analyzed with independent t test, Kruskal Wallis-H test, Mann Whitney-U test, Pearson correlation analysis and linear regression analysis The result of this study revealed that female and married employees experienced higher levels of work-family conflict and work to family conflict. Secondly, work to family conflict was positively related family to work conflict and job stress, while family to work conflict was negatively related to job satisfaction. Thirdly, work to family conflict exerted a significant positive influence on job stress, while family to work conflict did not. Higher family to work conflict led to lower job satisfaction. Finally, work to family conflict was found to be significant predictors of family to work conflict and job stress while family to work conflict was found to be significant predictors of job satisfaction.