Adli arama
Judicial searching
- Tez No: 221867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NUHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Ceza muhakemesi hukukunun yakalamadan sonra en çok uygulanan koruma tedbirlerinden birisi olan ve insan haklarıyla da çok yakın ilgisi bulunan ?arama? ya uygulamada çok sık basvuruldugu bilinmektedir. Bu sebeple insan haklarının hiç bir sekilde ihlal edilmemesi, adaletin ve güvenligin düzenli ve sürekli olarak saglanması gerekmektedir. Bu çalısmamızın birinci bölümünde arama kavramı, adli aramanın hukuki niteligi, adli aramanın tarihçesi, adli aramaya hâkim olan ilkeler, uluslar arası belgelerde adli arama konuları islenmistir. kinci bölümünde arama çesitleri olarak adli arama ve önleme araması konuları üzerinde durulmustur. Üçüncü bölümünde arama koruma tedbirinin amacı ve sartları anlatılmıstır. Dördüncü bölümünde arama sayılmayan haller, gizli izlemenin ?arama? olup olmadıgı sorunu, olay yeri inceleme konuları anlatılmıstır. Besinci bölümünde aramanın icrası ana baslıgı altında arama yapabilecek kisiler, aramaya maruz kalacak kisiye bilgi verilmesi, aramada hazır bulunabilecek kisiler, arama ( islem ) tanıkları, aramada avukat yardımından yararlanabilme, aramanın inzibatı ve zor kullanma yetkisi, arama sırasında ele geçen kisi ve deliller hakkında yapılacak islemler, arama sırasında ele geçen esya ve kâgıt hakkında yapılacak islemler, tesadüfen ele geçen deliller hakkında yapılacak islemler konuları üzerinde durulmustur. Altıncı bölümde aramanın sona ermesi ana baslıgı altında arama tutanagı ve içerigi, arama sonunda verilecek belge, aramada elde edilen belge ve kâgıtları inceleme yetkisi konuları anlatılmıstır. Yedinci bölümde ceza muhakemesi ve ceza hukuku bakımından hukuka aykırı arama, hukuki denetim, tazminat konuları üzerinde durulmustur.
Özet (Çeviri)
It is known that searching which is one of the protection precautions that are applied the most after catching criminal judgment law and which has a close connection with human rights is appealed to in practice very often. Therefore human rights mustn?t be violated in no way and justice and safety must be obtained regularly and continuously. In the first part of this study, judicial searching ?as a concept- , legal quality of it , the history of it , the principals of it , subjects of judicial searching in international documents are being discussed. In the second part, the types of searching ?judicial searching and prevention searching- are being discussed. In the third part, the aims and the conditions of preventive measures of searching are being stated. In the fourth part, some situations which are not searching in fact, the question of `secret pursuing? ? is it searching or not? - The inspection of the place of event are being stated. In the fifth part, under the main and basic title of execution of searching they mentioned about the people who can search, giving information to the person who will be under searching, witnesses in the searching, being able to get help from the lawyer while searching is happening, the discipline of searching and the power of using force, the processes that will be made about the witnesses and clues which were obtained during the searching, the procedures will be followed about the goods and papers which were held in the searching and the procedures will be followed about the evidences which were held randomly. In the sixth part, searching report and its content, the report which will be given at the and of the searching, the report gained from the searching and the license /authority to examine the papers are described under the title of `The End of the Searching.? In the seventh part, searching which is contrary to law with regard to criminal trial and criminal law, legal control and compensation points are mentioned.