Adli bilişim ve Türk ceza muhakemesi hukukunda bilgisayarda arama
Digital forensics; Computer investigation in Turkish criminal procedure law
  1. Tez No: 600970
  2. Yazar: YEŞİM BUCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ÖZEKES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Hızla gelişen teknoloji sayesinde hayatımıza birçok yeni iletişim aracı girmiş, buna bağlı olarak da farklı suç türleri ortaya çıkmıştır. Yeni nesil iletişim cihazlarıyla çoğunlukla sanal bir dünyada gerçekleştirilen suçların soruşturma ve kovuşturma süreci, günümüzdeki hukuk sistemlerinde birçok açığı ve yetersizliği gündeme getirmektedir. Klasik suçlardan bambaşka bir hüviyete sahip bu sanal suçların işlenme sırasında kullanılan özel cihaz ve yöntemlerin dizginlenemeyen bir hızla değişmesi, yargı sisteminin delil toplama ve değerlendirme sürecinde sayısız zorluklarla karşı karşıya kalınmasına neden olmuştur. Bu tür suçların aydınlatılmasında ve gerçek failin bulunmasında büyük rol oynayan dijital deliller, sahip oldukları farklı yapısal özellikleri nedeniyle delil toplama ve değerlendirme aşamasında özel uzmanlık ve yönteme ihtiyaç duymaktadırlar. Bu nedenle adli bilişim disiplini daha da önem kazanmaya başlamış, bu alandaki gelişmeler her geçen gün hem ulusal hem de uluslararası arenada kendini ispatlamıştır. Yeni suç türlerinin aydınlatılmasında kilit rol üstlenen dijital delillerin hukuk sisteminde geçmişinin çok geriye gitmemesi, dijital dünyanın dinamik ve değişken bir yapıda olması, bu alanda kısıtlı sayıda bilimsel çalışmanın karşımıza çıkmasına sebep olmaktadır. Dolayısıyla adli bilişim ve dijital delillere dair ele alınan her bilimsel değerlendirme ve çalışmanın aktif olan bu gelişim sürecine katkısının büyük olacağı aşikardır. Bu çalışmada adli bilişim kavramı, adli bilişim süreçleri, Türk hukukunda dijital deliller, bilgisayarlarda dijital delillerin aranması, toplanması ve değerlendirilme aşamaları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of rapidly developing technology, various new communication tools entered into our lives and thus different crime types emerged. The investigation and prosecution process of these crimes, which took place mostly in the digital world with the new generation communication devices, reveals many gaps and incompetencies within the current legal systems. The unbridled rapid change in these special devices and methods used to commit these virtual crimes that have a totally different identity than the classical ones causes the judicial system to face numerous challenges in the process of collecting and reviewing evidences. These digital evidences that play a significant role in clarifying such crimes and finding the true perpetrators require special expertise and methods in evidence collection and review phase due to their unique nature. Thus digital forensics began to gain more importance, and the developments in this field proved themselves both in the national and international arena. The facts that the digital evidences playing a crucial role in clarifying these new crime types don't have a long background and that the digital world has a dynamic and changing nature cause scientific studies to be limited in this field. So, each scientific assessment and study regarding digital forensics and digital evidences will certainly have a huge contribution to this development period. This study examines the concept of digital forensics, the digital forensic processes, the digital evidences in the Turkish legal system, and the phases of collecting and reviewing digital evidences in computers.