Adli ve önleme aramalarının insan hakları açısından değerlendirilmesi
An analysis of judicial and precentive searches from human rights point of wiew
- Tez No: 314074
- Danışmanlar: PROF. DR. İOANNA KUÇURADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, adli ve önleme aramalarının mevzuatımızdaki mevcut düzenlemesinin hukuki niteliği ve sahip olduğu ilkelerin neler olduğu; bu ilkeler ışığında da, başta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi olmak üzere, Yargıtay ve yerel mahkemelerin adli ve önleme aramaları ile ilgili olarak özel hayatın ve aile hayatının korunması hakkındaki kararları incelenmektedir. Ayrıca uygulayıcılar tarafından arama işleminin icrasının usul ve yasalara uygun yapılıp yapılmadığı, uygun yapılmayan işlemlerin hukuki sonuçları, uygulamadaki eksiklerin neler olduğu, bu konuda kişilerin yaşadıkları mağduriyetlerin insan hakları açısından sonuçları bu çalışma kapsamında inceleme konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, focuses on the juridical specificity and the principles of judicial and precentive search in the current regulationst, and in the light of these principles decisions of the Court of Cassation and rulings of local courts, as well as decisions of the European Court of Human Rights are examined. In addition the study examines whether the search procedure followed by law enforcement officers is in accordance with the current laws and regulations, deals with the legal consequences of illegal prodedures and tries to put forth the deficiencies in practicing such a search, as well as the consequences they bear for those who undergo it.