Effect of coaching on job satisfaction
Koçluğun iş tatmini üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 221871
  2. Yazar: AYBENİZ YELTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Günümüzde koçluk, özellikle son yirmi yılda gösterdiği ilerlemenin ardından, organizasyonlarda önemli bir yer tutmakta. Organizasyonlar koçluğun pozitif etkilerini gördükçe bu konuya daha çok önem vermeye başladılar. İzleme, diyalog, aktif koçluk ve takip süreçlerini içeren koçluğun, performans, iletişim, öğrenme, iş yerindeki yaşam kalitesi ve motivasyonu artırma gibi pek çok yararı görülmekte. Diğer taraftan iş tatmini de verimliliği artırması, işe devamı sağlaması, işten ayrılmayı azaltması açısından organizasyonlar için önemli bir yere sahip. Bu araştırma, koçluğun pozitif iletişim ve öğrenme ortamları yaratma, delegasyon yama ve motivasyon sağlama boyutlarının; çalışanların tanınma, ilerleme, inisiyatif alma ve süpervizyondan duydukları tatmin düzeyine olan etkilerini saptamayı amaçlamıştır. Bu amaçla çalışanların iş tatmin düzeyini ölçmeye yönelik olarak Minnesota İş Tatmini Ölçeği birtakım faktörler çerçevesinde kullanılırken, koçluk için bu konuda genel geçer bir ölçek bulunamamasından dolayı, araştırmacı tarafından koçluğun esaslarına dayanarak oluşturulan bir koçluk ölçeği kullanılmıştır. Sigorta sektöründeki bir firmada yapılan bu çalışma sonucunda, çalışanların yöneticilerinden aldıkları koçluk ve kendi iş tatminleri arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Analizlerden yola çıkılarak, çalışanların özellikle tanınma, ilerleme, inisiyatif alma ve süpervizyon tatminlerini artırmak için, yöneticilerin ilk olarak çalışanlara öğrenme ortamları oluşturmaları, onlara delegasyon yapmaları, bunun ardından da motivasyon sağlamaları gerektiği görülmüştür. Tüm bunların yanında bu çalışmalar sırasında iş tatmini düzeyinin artırılmasında çalışanların iş deneyimi ve eğitim düzeylerinin de göz önünde bulundurulması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Coaching as an important part of organizations today, has gained so much progress in the last twenty years. Coaching process that includes observation, dialogue, active coaching and follow-up have many benefits like overcoming performance problems, improving relationships, learning and quality of life in work place, motivating employees. Job satisfaction, plays an important role in business life especially in terms of increasing productivity and having positive effects on decreasing absenteeism, withdrawal and turnover. This research aims to find out if creating a positive communication and learning environment, delegation and motivation dimensions of coaching have a positive effect on supervision, taking responsibility, recognition, advancement and growth satisfaction of employees in an insurance company. Minnesota Job Satisfaction scale is used in order to assess the job satisfaction levels of the employees within some certain factors that are determined by the researcher. Since an international scale used for coaching couldn?t be found, a new coaching scale was developed by the researcher considering the principal dimensions of coaching. At the end of the research, a positive relation was found between coaching received by the employees and their job satisfaction. Therefore, insurance companies? managers are advised to create learning environments and delegate works for employees, then motivate them and create positive communication in order to satisfy them in terms of recognition and advancement, taking responsibility, followed by supervision. Also when evaluating job satisfaction, it was observed that age and education level of employees should be considered.