Kurum içi koçluk uygulamaların çalışanların iş tatmini, örgütsel bağlılık ve iletişim üzerine etkileri ve bir amprik çalışma
The effect of coaching on job satisfaction, organizational commitment and organizational communication-an empirical studies
  1. Tez No: 380207
  2. Yazar: ZEKİYE SATENİK BAŞAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERMİN ŞENTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Günümüz dinamik iş dünyasında organizasyonların yönetimi sadece bilinen formülleri kullanarak başarıya ulaşamayacak kadar karmaşık hal almıştır. Başarı giderek yaratıcılık ve gelişim ile eş anlamlı olmaya başlamıştır. İşte bu nedenledir ki kurumlar klasik yönetim anlayışı yerine“insan odaklı”yönetim modellerini benimsemektedirler. Bu anlayışla, koçluk, örgüt yaşamında son yıllarda ilk sıralarda yer alan bir modeldir. Koçluk yaklaşımının, örgütlere ve çalışana sağladığı pozitif etkilerini yöneticinin sahip olduğu koçluk becerilerinin çalışanlar tarafından nasıl algılandığı ve koçluğun iş tatmini, örgütsel bağlılık ve iletişim üzerine olan etkileri bilişim sektörünün önde gelen şirketlerinde yer alan 986 satış danışmanlarına yönelik yapılan anketle ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın dayandığı temel hipotez olan, eğitim programları içerisinde koçluk uygulamaları olan şirket yöneticilerinin koçluk becerilerinin; koçluk uygulamaları olmayan diğer şirket yöneticilerine kıyasla daha gelişmiş olacağı ve bunun sonuçlarının çalışan davranışına pozitif yönünde etkileyeceği görüş elde edilen sonuçlar doğrultusunda desteklenmiştir. Bu çalışmada, koçluk uygulamalarının en fazla duygusal bağlılık üzerinden iş tatminine etki ettiği; ayrıca koçluk uygulamaları bulunan kurumda iletişim düzeyinin koçluk uygulamaları olmayan kurumlardan daha yüksek tespit edilmesi koçluğun çalışanların iletişim düzeylerine olan geliştirici etkisini de göstermektedir. Elde edilen bulgular ışığında çalışmanın sonuçları tartışılmış, hem yöneticilere hem de bu konu ile çalışma yapacak akademisyenler için öneriler sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Koçluk, İş Tatmini, İletişim, Örgütsel Bağlılık
Özet (Çeviri)
The management of the organizations of today's dynamic world has become too sophisticated to attain success through conventional methods. Success is more and more becoming synonymous with creativity and development. Hence, institutions are adopting“people-oriented”management models instead of using traditional methods in management. With this approach, coaching is a model recently taking the first place within the organizational life. Through the coaching approach, its positive effects on the institutions and their staff, the way the managerial coaching skills are perceived by employees, the effects of coaching practic es on job satisfaction, organizational commitment and communication have been put forward in the study conducted for 986 sales consultant employed in the leading companies of IT sector. Based on the main hypothesis that coaching skill of the company manag ers, who, involve coaching practices in their education programs, are found to be much more developed compared to other company managers who do not involve such practices in their programs and that it will also positively affect the employee's attitude, this argument is supported by the results obtained. The fact that it is determined that the coach practices has influenced job satisfaction particularly over emotional commitment and that communication level in the organization having coaching practices is comparatively higher than organizations where coaching practices are not available demonstrates the contributive and positive effects of coaching on employees' communication levels. In the light of obtained data, the results of the research have been discus sed and some certain suggestions are offered to managers and academicians to do a study on the subject.