Türkiye'de gübre sanayinin gelişimi ve iktisadi performansı
The growth of fertilizer industry in Turkey and it's economic performance
- Tez No: 221873
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Tarım sektörü gelismis veya gelismekte olan bütün ülkeler için, en basta yasamın devamlılıgını saglayan gıda ürünlerini tedarik etmesi özelligiyle büyük öneme sahiptir. Ancak Türkiye gibi gelismekte olan ve yakın bir geçmise kadar ekonomisi tarıma dayanan bir ülkede tarımın genis ölçüde istihdam saglaması ve toplumsal yapı içindeki yeri tarım sektörünün sahip oldugu önemi Türkiye gibi ülkelerde daha da arttırmaktadır. Tarımsal faaliyetlerin üzerinde yapıldıgı ve tarımın en önemli girdisi olan toprak islendiginde sahip oldugu verimliliginde azalma meydana gelir. Verimlilikteki azalma, topragın bünyesinde bulunan ve bitkilerin yasaması için zorunlu olan bitki besin maddelerinin bitkiler tarafından alınması neticesinde olur. Azalan bitki besin maddelerinin telafisi, topraga ya çiftlik gübresi ya da kimyasal gübre verilmesiyle olur. Çiftlik gübrelerinin miktarının azlıgı gübrelerde kimyasal gübreleri, dolayısıyla da kimyasal gübre sektörünü öne çıkarmaktadır. Gübre sektörü, ham maddesi agırlıklı olarak bazı madenlere dayanan, maliyetleri içinde enerjinin önemli payı olan ve sermaye yogun sayılabilecek bir sanayi dalıdır. Ham madde olarak kullanılan madenler ve dogal gaz bakımından Türkiye'nin zengin olmaması, gübre üretimi için bu maddelerde yogun ithalatı gerektirmektedir. Bu nedenle sektörün üretim yapabilmesi için her yıl yurt dısına büyük miktarlarda döviz akısı olmaktadır. Sektördeki bu olumsuzluklara ve sektörün henüz 68 yıllık bir geçmise sahip olmasına ragmen Türkiye gübre sektörü iç piyasada rekabet edebilecek bir seviyeye ulasmıstır. Özellikle Türkiye toprakları gibi yüzyıllardır yıldır islenen ve genellikle karsılıgında gübre verilmeyen tarım alanlarında gübrenin, dolayısıyla da gübre sektörünün önemi daha da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The agricultural sector has a great importancy for developed and developing countries in order to provide crucial agricultural products which is vital for human life. Especially for the countries which has been developing and have started to industrialize, such as Turkey. The main input of agriculture sector is soil whose fertility declines when it is used. For increasing fertility of the soil, manure or fertilizer are used to solve that problem. The scarcity of manure in industry causes the fertilizer sector to play a big role in agriculture. The fertilizer industry has tree main characteristic which can be listed as follows: it needs heavy capital to start business, the main inputs of the products are heavily depends on some minerals, and lastly the cost of energy which is used to produce fertilizer has a big portion in the budget. However Turkey is poor country for the minerals which are used in fertilizers and Turkey also has not have enough natural gas to provide the needed energy. In spite of these negative facts and the short history of Turkish Fertilizer Industry which has been operating for 68 years, the industry has been achieved to be competitive in national borders. The use of earth in agriculture for centuries in Anatolia has caused to decline the fertility of the soil. In addition not using enough fertilizers also has bad effect. Therefore the importancy the fertilizer sector has been impro