Ambar takibinde barkod teknolojisi kullanımı
Use of barcode technology in stock monitoring
  1. Tez No: 82318
  2. Yazar: PERİHAN TAŞDELEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLÜFER ÇELİKKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Artık günlük yaşamın bir parçası haline gelen OT/VT uygulamaları, özellikle Türkiye ekonomisinin olumsuz bir dönem geçirdiği bugünlerde, verimliliği sağlamada vazgeçilmez bir araç haline gelmektedir. Çağdaş teknolojilerin tüm hizmet ve üretim alanlarında kullanılmasının, önce işletmeye, sonra çalışanlarına ve daha sonra ülkenin refah düzeyi üzerine olumlu etkisi olduğu açıktır. Bu çalışma, Türkiye'de hızla yayılmakta olan Otomatik Tanımlama ve Veri Toplama Sistemlerinin, işletmelerin verimliliklerini arttırabilirle ve teknolojiyi en etkin şekilde kullanabilme çalışmalarına katkıda bulunmalarını sağlamak amacıyla, bir malzeme ambarında neden ve nasıl kullanılabileceğini tespit etmeye yöneliktir. Çalışma yedi bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Otomatik Tanımlama ve Veri Toplama Teknikleri olan Optik İşaret Okuma Yöntemi, Optik Karakter Tanıma Yöntemi, Manyetik Mürekkep Karakter Tanıma Tekniği, Manyetik Şeritler, Radyo Dalgalarıyla Tanıma Tekniği, Yapay İzleme Tekniği ve Ses Tanıma Tekniği anlatılmıştır. İkinci bölümde, bu çalışmanın ana konusu olan Barkod Teknolojisi incelenmiş ve tarihsel gelişimi, Türkiye'deki gelişimi, barkodun yapısı ve kullanım alanları bu bölümde detaylı olarak verilmiştir. Üçüncü bölümde, Barkod Okuma ve Yazma Teknikleri adı altında barkod okuma teknikleri olan Barkod Kalemleri, CCD (Charged Coupled Devicc)'lcr, ve Laser Tarayıcıların kullanım şekilleri, kullanılabildiği yerler ve kullanım avantajları incelenmiştir. Ayrıca barkod yazma ve basma sistemlerinin herbiri incelenerek kullanım avantajları nerelerde kullanılabilecekleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Barkod Uygulamaları kısmında, günümüzde barkod uygulama alanlarına ilişkin bilgiler verilmiştir. Beşinci bölümde, Depo/Ambar uygulamalarında kullanılan Otomatik Tanıma ve Veri Toplama Sistemleri olan barkod ve RF-Tag teknolojisi ile ambarda kullanılan barkod uygulama modelleri Batch Sistem ve On-Linc Sistem incelenmiştir. Altıncı bölümde, İGSAŞ İstanbul Gübre Sanayii A.Ş'nin malzeme ambarında stok takibinde kullanılan mevcut sistem incelenmiş, bu sistemin eksik yönlerinin tespit edilerek alternatif çözüm olarak Barkod Destekli Depo Otomasyon sisteminin neden gerektiği araştırılmış ve incelenmiştir. Yedinci bölümde, Sonuç ve Öneriler kısmında araştı rma bojıınca yapılan incelemeler ve değerlendirmeler neticesinde ambarda stok takibinin mevcut sistem yerine Barkod destekli olarak yapılmasının işletmeye getireceği yararlar tespit edilerek çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OT/VT Applications having become an integral part of our daily life have been an inevitable means to obtain efficiency, especially in recent period in which the Turkish economy is going down. It is obvious that using the contemporary technologies in all service and production areas makes positive effect on business first, and then on the employees and the welfare level of the country. This study purposes to determine how and why the Automatic Identification and Data Collecting Systems which arc rapidly spread out in Turkey are to use in a material warehouse in order to make contribution on the efforts of the business plants for increasing the efficiencies and using the technology in the most effective way. This study is divided in 7 section. In the first section. Optical Sign Reading Method that comprises Automatic Identification and Data Collecting Methods. Optical Character Identification Method, Magnetic hık Character Identification Method, Magnetic Strips, Identification Method with Radio Waves, Artifical Monitoring Method and Sound Recognition Method are discussed. In the second section, Barcode technology which is main topic of this study has been dealt with and its historical development, development in Turkey, barcode structure and usage fields are detailed. Usage type and fields and advantages of barcode items with barcode reading methods under heading Barcode Reading and Writing Methods. CCD (Charged Coupled Dcvice)'s and Laser Scanners arc examined in the third section. Further, having studied all barcode writing and printing systems their usage advantages and field of applications are determined. In the fourth section, information has been given related to the today's barcode applications under Barcode Applications heading. Barcode and RF-Tag technology that has Automatic Identification and Data Collecting Systems used in Warchouse/Stroragc and other barcode application models used in warehouse, Batch System and On-Line System are held in the fifth section, hi the following sixth section, existing system used for stock follow-up in Material Storage of İGSAŞ Istanbul Gübre Sanayii AŞ is studied and after laving determined die missing parts of the existing system, the reason for need for Barcode Supported Strorage Automation system being as an alternative solution is researched. In the seventh section, under conclusion and recommendations heading, it is suggested that as a result of studies and evaluations made during research works it will be more advantageous to use and apply Barcode Supported Stock Follow up instead of existing System and solution proposals were given.