Çay atıklarından yapılan yonga levhanın fizibilite (yapılabilirlik) etüdü
Particleboard feasibility analysis of industrial tea wastes
  1. Tez No: 22188
  2. Yazar: HİCABİ CINDIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL YAZICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Dünya nüfusu hızla artarken, gerek doğal dengenin önemli bir unsuru ve gerekse en önemli hammadde kaynaklarından biri olan ormanlar azalmaktadır. Bu durumda, yakın gelecekte orman ürünlerine ve hizmetlerine olan talebin karşılanmasında ciddi problemlerle karşılaşılacağı kuşkusuzdur. Bundan dolayı Türkiye'de odunun yerini alacak yeni alternatif hammadde konusunda birçok araştırma yapılmasına rağmen yonga levha yatırım analizleri konusunda çok az araştırma yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı bu alandaki boşluğu bir ölçüde doldurmaktır. Çalışmanın 1. ve 2. bölümlerinde esas olarak yonga levha, çay ve çay atıkları konusunda yapılabilirlik etüdü (Fizibilite Etüdü) ile birlikte genel bilgi verilmiştir.. Çalışmanın 3. ve 4. bölümleri ise ekonomik, teknik, finansal ve duyarlılık analizleri hesaplamalarını kapsamakta ve yapılan değerlendirmeler ticari kârlılık analizi (Net Bugünkü Değer) ve başabaş analizlerinden oluşmaktadır. Yapılan finansal analiz', ticari> kârlılık analizi ve başabaş analizi sonuçlarına göre çalışmanın konusu olan yatırım projesi kabul edilebilir nitelikte bulunmuştur. Çalışmanın; levha alanında çalışan araştırmacılara ve yonga levha üretimine yatırım yapan sanayicilere yararlı olacağı umulmaktadır. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY PARTICLEBOARD FEASIBILITY ANALYSIS OF INDUSTRIAL TEA WASTES The world's forests which are the main element of the natural balance as well as an important resource for raw material, are decreasing while there is a rapid increase in the world population. Under these circumtances, it is inevitable that, in a near future, we will meet serious problem to supply the demand. Therefore, there have been many research made on the subject of new alternative raw materials instead of wood but comparatively few on the investment analysis of particleboard in Turkey. This study aims at filling this gap in this area. In the first and second chapters, mainly the general introduction of particleboard and industrial tea (Camellia sinensis (L.)) wastes have been reviewed, together with the feasibility analysis. The third and fourth chapters of this study cover the many of economical, technical, financial and sensitivity analysis calculation, such as commercial profitability (net present value) and breakeven analysis. In conclusion, this investment project can be accepted as a results of financial analysis, commercial profitability and breakeven analysis. It is hoped that the following study will prove useful to researchers studying composites as well as industrialist considering an investment in particleboard manufacture. VIII