AC magnetik duygunluk ölçümü
  1. Tez No: 22187
  2. Yazar: AHMET VARİLCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER OSKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Bu deneysel çalışmada, ac magnetik duygunluk ölçümünde kullanılmak üzere, bir kriyostat ve bir elektronik devre tasarlanmıştır. AC magnetik duygunluk ölçümü, kullanılan numunelerle ohmik temas olmadığı için, güvenilir aynı zamanda temeli basite dayanan bir yöntemdir, ölçümler sıvı azot kaynama noktası (77“K) ve oda sıcaklığı (300”K) arasında yapılabilir. Deneyde kullanılan numuneleri, değişik sıcaklık larda sinterlenen YıBa2Cu307.j bileşikleri oluşturmuştur. I iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this experimental work, a cryostat and an electronic circuit were designed for using in the ac magnetic susceptibility measurements. The ac magnetic susceptibility measurement is a very good method because there is no contact with sample and the basis of the method is a very simple one. Measurements could be taken between the boiling point (77°K) of the liquid nitrogen and room temperature (SOO'K). The samples used in the experiments were YiBa2Cuj07., compounds which were sintered at the different temperatures. V