Televizyon karşısında dindarlık tutumları (Amasya örneği)
Religiousness attitudes toward television (the Amasya sample)
- Tez No: 221914
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜMNİ SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Kitle iletişim araçlarından televizyon yayıncılığının, kendini dindar olarak tanımlayan izleyici ile ilişkisi ve televizyonda dini konuların işlenmesinin aynı izleyici üzerindeki etkisinin araştırılmasının konu edildiği bu çalışma Amasya İlinde, 01 Kasım- 31 Aralık tarihleri arasında 308 denekle yapılan anket çalışmasından oluşmaktadır. Televizyon formatlarının dindarların yaşamı ve dini kavrayışlarına etkisi, sahadan elde edilen bilgilerle değerlendirilmiştir. Dindar televizyon izleyicilerinin televizyon izleme alışkanlıkları, neler izledikleri, televizyon seyretme ve seyredilen programlar arasındaki ilişki araştırılmıştır. Ankete verilen cevaplarla yaş, cinsiyet gibi çeşitli değişkenlere göre farklılaşmalar incelenmiştir. Öte yandan, araştırmanın sonuçlarına dayanarak, günümüz dindarlarının televizyonun etkisinden uzak olmadıkları görülmüştür. Televizyon izleme ve dindarlar arasında dini hayat ve dini tutum ve davranışlarını etkileyen ve giderek anlamsızlaşan bir ilişki mevcuttur.
Özet (Çeviri)
This study consists of a survey, which is conducted on 308 participants in the city of Amasya between November 1st and December 31st, investigating the relationship between the Television Broadcasting, one of the important sector in mass media industry, and its viewers, who identify themselves as religious, as well as the effects of programs on religious matters on the very same people. The effect of Television program formats on religious people and their understanding of religion have been evaluated by means of the data obtained from the field. Their television watching pattern, the programs they watch and the relation between television watching and the programs watched have been studied. The differentiations based on various factors such as the ages and the genders of the participants have been examined. Furthermore, based on the results of this study, it has been observed that present-day religious people are not far from the effects of television. There is a growingly meaningless relation between religious people and their television watching patterns, which influences their religious attitude and behavior.