Muhafazakâr gösteri, mekân ve kültürel etkileşim
Conservative spectacle: space and cultural interaction
  1. Tez No: 799354
  2. Yazar: BURHANETTİN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSEL AYMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu çalışma, gösterinin, muhafazakâr insanın zihinsel, sosyal ve kültürel dünyasında nasıl bir değişim ve dönüşüm ortaya koyduğunu anlama çabasındadır. Gösteri, mağara duvarlarına resim yapan insandan, sosyal medyaya fotoğraf yükleyen insana kadar bir var olma biçiminde tezahür etmiştir. Varoluşunu görünmek üzerinden tanımlayan modern insan için“teşhir”bir zihniyet kalıbı haline gelmiştir. İmajın hakikatle takas edilişinden, var oluşun görünmeye endeksli hale gelişine, niceliğin egemenliğinin niteliğe tahakkümüne, panoptikon'un mahremiyetimize saldırısının, kendimizi teşhir edişimizle yer değiştirmesine, vasatlığın ve sıradanlığın, derinlik ve düşünce karşısında baş tacı edilişine kadar birçok nokta dindar muhafazakâr insana etkileri bağlamında ele alınıp incelenmiştir. Saklamak, korumak ve sahip çıkmak saik'iyle hareket eden muhafazakâr insanın, gösteri ve gösteriş çağında, inanç, düşünce, aile hayatı, mimari, moda gibi, yaşamın birçok alanında görsel ve zihinsel bir teşhiri benimsemesinin temel dinamikleri ve mekâna yansımaları anlaşılmaya çalışılmıştır. Çalışma, Afyonkarahisar ili araştırma evreninde, Kale, Erenler ve Yeşil Yol mahalleleri örneklem alanında, etnoğrafi ve entonomedoloji'nin, fenomoloji ve simgesel etkileşimciliğin çerçevesinin çizdiği, nitel bir araştırma yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Muhafazakâr gösteriyi anlamak, geniş kitlelerin yaşam dinamiklerini, siyasal alana yansımalarını ve içinde bulunduğumuz toplumun hangi yönde ilerlediğini, değişip dönüştüğünü görmeye önemli katkılar sunacaktır.
Özet (Çeviri)
This paper strives an effort to comprehend to what extent change and transformation the spectacle entails in the mental, social and cultural world of conservative people. The spectacle itself has manifested in a form of existence, beginning from the person painted on the cave walls towards the person who uploads photos to social media. For the modern man, who defines his existence through appearance, 'exhibition' has become a mentality pattern. This paper discusses various perspectives, the exchange of image with the truth, the indexation of existence to appearance, the dominance of quantity over quality, the replacement of panopticon's attack on our privacy by our self-exposure, the red-carpet treatment of mediocrity against depth and thought, within the context of their effects on religious conservative people. It endeavours to understand the essential dynamics through which the conservative person, who acts with the motive of hiding, protecting and preserving, adopts a visual and mental display in diverse domains of life such as belief, thought, family life, architecture and fashion, and its reflections on the space. Our study was carried out in the universe of Afyonkarahisar, the sample of Kale, Erenler and Yeşil Yol neighborhoods, through the qualitative research method, within the framework by ethnography and ethnomethodology, and phenomenology and symbolic interactionism. Understanding the conservative spectacle will contribute much to examining the life dynamics of large masses, their reflections on the political domain, and understanding the direction to which the society we live in is progressing, changing and transformed.