Hakim ve savcıların disiplin sorumluluğu
Disciplinary responsibilities of the judges and the prosecutors
  1. Tez No: 523620
  2. Yazar: HAKAN ERGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KÜRŞAT ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Yargının bağımsızlığının ve tarafsızlığının bir hukuk devleti için vazgeçilmez önemi bulunmaktadır. Bu nedenle hakim ve savcılara her türlü baskıdan ve etkiden uzak bir şekilde görevlerini yerine getirmeleri için birtakım güvenceler, hak ve ayrıcalıklar tanınmıştır. Mevzuatımızda da hakim ve savcılara ilişkin ayrı ve özerk düzenlemelere yer verilmiştir. Ancak hakim ve savcılara tanınan bu hak ve ayrıcalıkların, hukuka ve mesleğin gereklerine uygun olarak kullanılması gerekmektedir. Mesleğin şeref ve saygınlığına uygun olmayan davranışlarda bulunan, taraflı ve önyargılı davranan hakim ve savcıların bu eylemlerinden dolayı hesap verir olmalarını sağlamak amacıyla yasal düzenlemelerle, hakim ve savcıların disiplin sorumluluğu düzenlenmiştir. Bu çalışmada, hakim ve savcıların disiplin sorumluluğu bağlamında hakim ve savcılık mesleği ile hakim ve savcıların hak ve yükümlülüklerine değinilmiş, hakim ve savcılara uygulanan disiplin cezalarının tayini, tespiti, uygulanması ile bu müeyyidelere karşı başvuru yolları anlatılmış; sonrasında ise bu konulardaki hatalar ve eksiklikler aktarılmaya çalışılmış ve bunların giderilmesi için bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The independence and impartiality of the judiciary is indispensable for rule of law. For this reason, the judges and public prosecutor have been given some safe guards, rights and privileges to perform their duties without any pressure and intereference. In addition, separate and autonomous arrangements concerning judges and public prosecutors are included in Turkish legislation. However, these rights and privileges granted to judges and prosecutors must be used in accordance with the requirements of the law and the profession. Disciplinary responsibility of judges and prosecutors have been regulated by law in order to make judges and prosecutors accountable, especially for judges and prosecutors who are prejudiced and acting as partiality and in a behaviour that is not suitable for the profession's honor and respectability. In this study, it will firstly be referred to the profession of judges and prosecutors and also the rights and obligations of the judges and prosecutors in the context of the disciplinary responsibility of them. Afterwards, the designation, determination and application of disciplinary punishments applied to judges and prosecutors will be scrutinized. In addition, ways to appeal against the sanctions will also be mentioned. Finally, by discussing the deficiencies and some mistakes in above-mentioned topics, some advices will be made to eliminate for manage the problems head on.