Finansal raporlamada hile-manipülasyonlar ve önlenmesi
Frauds & manipulations in financial reporting and their prevention
  1. Tez No: 221923
  2. Yazar: İSMAİL KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. EMRE BURÇKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
İşletmelerde yapılan muhasebe hileleri, işletmenin gerçek durumunu olduğundan farklı göstermek, yolsuzlukları gizlemek, vergi kaçırmak gibi nedenlerle, işlem, kayıt ve belgelerin tahrif edilmesi, bilgilerin gizlenmesi, yanlış veya yanıltıcı beyanlarla yapılmaktadır. Muhasebede yapılan hile-manipülasyonlar finansal raporların da hileli olmasına yol açarak karar alıcıların kararlarının hileli raporları hazırlayanların istekleri doğrultusunda yönlendirilmiş, ve böylece kamunun ve ilgilerin yanlış bilgilendirilmiş olması sonucunu doğurmasına sebep olmuştur.Bu çalışma ile yapılan hilelerin temel mali tablolarda raporlama açısından değerlemesi yapılarak, mali tablolar yoluyla mali tablolardan bilgi edinenlerin hile ve manipülasyonlar konusundaki yanılmalarının nelerden kaynaklandığı ile birlikte nasıl önlenebileceği ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır.İşletmelerde hilelerin tamamen ortadan kaldırılması mümkün olmamakla beraber hile üçgenini oluşmasının engellenmesi,hilelerin ortaya çıkartılmasına neden olan belirtilerin ciddiye alınarak ihmal ve göz ardı edilmeyerek etkili bir iç kontrol sisteminin kurularak hilelerin en aza indirilmesi ile birlikte hile ve manipülasyonların önlenmesi konusunda alınacak tedbirler kadar yasal düzenlemelerinde katkısının büyük olduğu önem kazanmaktadır. Muhasebe ve denetim alanında yapılan çalışmalar sonucu adli muhasebecilik adı verilen yeni bir meslek doğmuştur.Ülkemizdeki bilirkişilik müessesesinden çok daha etkili ve geniş bir alanı kapsayan adli muhasebecilik ticari davalarda muhasebe ile hukuk arasında köprü görevi üstlenmektedir.İşletmelerde yapılan hukuk dışı işlemlerin mali tabloları etkilemesinin nedenleri arasında aslında güvenini denetimi engellemediği ilkesinin ihlali yatmaktadır.
Özet (Çeviri)
Accounting frauds in enterprises are performed by altering the transactions, records and documents, hiding information and giving material misstatements in order to display the status of the enterprise different than its actual status, to hide malpractices and to avoid taxes. Frauds and manipulations, which are performed in accounting, also cause the financial reports to be false and lead the decisions of the decision-makers to be directed in favour of the people who arrange such false reports and thus cause the public and the relevant people to be misinformed. With this study, accounting frauds are evaluated in basic financial statements in terms of reporting, and the matters which causes the informed people, who obtain information by means of financial statements, to be mislead by frauds and manipulations and the ways to prevent this, are tried to be revealed. Although it is impossible that the frauds in enterprises to be removed completely, contribution of legal arrangements gains more importance as well as the measures to be taken on preventing creation of fraud triangles; avoiding frauds and manipulations by taking the indications that reveals the frauds seriously, without neglecting and ignoring them; minimizing the frauds by establishing an effective internal control system. A new occupation called forensic accounting arose as a result of the studies performed in accounting and audit fields. Forensic accounting, which covers a much more effective and wider area than the establishment of expertise in our country, acts as a bridge between accounting and law in commercial cases. Violation of the principle which is based on the fact that confidence shall not avoid audit, is among the reasons why the illegal transactions performed in enterprises influences the financial statements.