Nannospalax nehringi (Satunin, 1898) (Mammalia: Rodentıa)'nın kuzeybatı Anadolu'da yayılış gösteren 2n= 50, 2n= 52, 2n= 60 kromozomal formlarının yayılış alanının belirlenmesi
Nannospalax nehringi (Satunin, 1898) (Mammalia: Rodentia)?nin kuzeybati Anadolu?da yayiliş gösteren 2n= 50, 2n= 52, 2n= 60 kromozomal formlarinin yayiliş alaninin belirlenmesi
- Tez No: 222057
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 27
Özet
Kuzey Batı Anadolu'da yayılış gösteren Nannosplax nehringi (Satunin 1898) (Mammalia: Rodentia)'nın 2n= 50, 2n= 52 ve 2n= 60 kromozomal formlarının yayılışlarını belirlemek amacıyla 18 lokaliteden 15 erkek, 19 dişi olmak üzere toplam 34 körfare örneği incelendi.Belirlenen sonuçlara göre 2n= 50 kromozomal formu Keltepe dağından Karabük ili şehir merkezinin yakınına kadar olan yaklaşık olarak sadece 20 km² bir alanda yayılış göstermektedir. Bu formun batısında 2n= 52 forumu, güneyinde ise 2n= 60 formu yer almaktadır. Doğusunda yayılış gösteren 2n= 56 kromozomal formuna 10,41 km mesafe yakınlığa kadar yayılış göstermektedir. Güneyinde bulunan 2n= 60 formuyla aralarında 11,4 km uzaklık bulunmaktadır ve bu iki formu ormanlık alanlar ayırmaktadır. Yine aynı şekilde batısında ve kuzeyindeki ormanlık alanlar bu formun yayılışını sadece bu bölge ile sınırlamaktadır. 2n= 52 kromozomal formunun doğuya doğru uzandığı en son nokta Gerede 2 km güneydoğu'dur. Güneyde ise Dörtdivan yakınındaki Yelkenler köyüdür. 2n= 60 formu doğuda Eskipazar'da 2n= 50 formuna, biraz daha batıda Gerede'de 2n= 52 formuna komşudur. Gerede 12 km doğu lokalitesinde 2n= 52 formu ile 2n= 60 formu birbirlerine 15 km kadar yakınlaşmakta, Dörtdivan 2 km kuzeyde ise bu uzaklık 3,81 km olmaktadır. Bu iki form bu bölgede aralarında coğrafik bir engel olmamasına rağmen birbirlerinden yayılış kesintisiyle ayrılmaktadır. Bu noktaların daha batısından örnek alınan lokalitelerde ise 2n= 52 ve 2n= 60 formlarını ormanlık alanlar batıya doğru birbirlerinden ayırmaktadır.Bu çalışma sonucunda Kuzeybatı Anadolu'da yayılan 2n= 50, 52 ve 60 kromozomal formlarının yayılış alanları net olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
To determinate distribution areas of 2n= 50, 2n= 52 and 2n= 60 chromosomal forms of Nannospalax nehringi (Satunin 1898) (Mammalia: Rodentia) in North West Türkiye 15 male and 19 female totally 34 specimens from 18 localities were examined.According to the results obtained, 2n= 50 chromosomal form distributes from Keltepe mountain to near Karabük centrum in an area about 20 km². 2n= 52 form was located in the western side and 2n= 60 form in the southern side of the 2n= 50. 2n= 56 form located in the eastern side of 2n= 50 form and distance between these forms was 10.41 kilometers. The distance between 2n= 50 and 2n= 60 in the south was 11.4 kilometers and woody area separated these two forms. Similarly woody area in the west and north restricted the distribution area of 2n= 50 form only in this area. The eastern most point of the 2n= 52 form was found as Gerede 2 km southeast. Also the southern most point of the distribution of this form was found as Yelkenler village. 2n= 60 form was found neighbor with 2n= 50 and 2n=52 forms. At Gerede 12 km east point the distance between 2n= 52 and 2n= 60 forms was found as 12 km, at Dörtdivan the distance was found as 3.81 km. Although there wasn?t any geographic barrier between 2n= 52 and 2n= 60 forms there wasn?t any contact region because of a distributional gap. Towards the western side, the forest separated 2n= 52 and 2n= 60 forms from each other.As a result of this study, distribution of 2n= 50, 52 and 60 chromosomal forms in Northwest Anatolia were determinated exactly