Isparta ili örneğinde Alevi-Bektaşi nefesleri
Alevi-Bektashi nefeses in the sample of Isparta city
  1. Tez No: 560129
  2. Yazar: MESUT GÖL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK CELASİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Alevi-Bektaşi toplumunun ritüellerinde müziğin ne kadar önemli bir yer tuttuğu bilinmektedir. Kendi inançları doğrultusunda kutsal sayılan On İki İmam anlayışı, On İki Hizmet olgusunu da ortaya çıkarmıştır. On İki Hizmette önder olan Dede'den sonra en önemli hizmetlerin başında zakirler gelmektedir. Alevi-Bektaşi nefeslerini söz ve müzik ile aktarımını yapan zakirler genellikle bağlama çalmaktadırlar. Cem törenlerinde, kendilerine ayrılan bölümde Alevi-Bektaşi nefeslerini icra eden zakirler kültürlerini hem korumakta, hem de diğer nesillere aktarmaktadırlar. Bu çalışma, Isparta İli kapsamında seçilmiş olan örnekler üzerinden Alevi-Bektaşi toplumunun cem törenlerinde icra edilen nefesleri kapsamaktadır. Isparta İli Gönen İlçesi, Körküler Kasabası, Aliköy, Gümüşgün Köyü, Yakaören Köyü, Uluğbey Köyü, Çünür Mahallesi ve Turan Mahallesi ile ilgili görüşmeler doğrultusunda deneyimlenen ve/veya tespit edilen eserler notaya alınmıştır.
Özet (Çeviri)
It's known that music has a very important place in the rituals of Alevi-Bektashi society. On İki İmam insight that is thought as a sacred in their belief also found out On İki İmam service fact. After the“Dede”who is a leader in On İki services, the most important services are Zakirs. Zakirs who transfer to the Alevi-Bektashi nefeses with the lyrics and music usually play bağlama. Zakirs who perform Alevi-Bektashi nefeses in the section reserved for them during Cem ceremonies both protect their culture and transfer them to other generations. This study covers the nefeses performed in Cem ceremonies of Alevi-Bektashi society through the selected samples in Isparta city. The interviews that personaly experienced and/or identified in the context of; Gönen country, Körküler town, Aliköy, Gümüşgün, Yakaören and Uluğbey villages, Çünür and Turan neighbourhoods were notated.