Diallildimetilamonyum klorür polimerizasyonunda reaksiyon kinetiğinin ve pH etkisinin bilgisayarla sürekli izlenmesi
On line monitoring of diallyldimethylammonium chloride polymerization and the effect of pH in reaction kinetics
  1. Tez No: 222141
  2. Yazar: GÜLSEN BÜYÜKÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HUCESTE GİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada üç farklı pH'da ve üç farklı konsantrasyonda DADMAC (diallildimetilamonyum kloru ı) monomeri, katyon i k bir başlatın olan 2,2'-Azobis (2-metil propion-amidin) dihidroklorür başlatıcısıyla sulu çözeltide homopolimerleşmesi ACOMP (Polimerizasyon Reaksiyonlarının Sürekli İzlenmesi) sisteminde izlendi. ACOMP tekniğinde, reaksiyon ortamından sürekli olarak çekilen miktar otomatik bir karıştırma pompası ile daha önceden belirlenmiş oranlarda saf çözücü ile karıştırılarak seyreltildikten sonra, sırasıyla bir ışık saçılması dedektörü (LS), kapiler viskozimetre dedektörü, UV spektrofotometre ve kırılma indisi dedektörüne (RI) gönderilir. Reaksiyon boyunca dedektörlerden voltaj cinsinden sinyaller alınarak polimerizasyon sürekli olarak takip edildi. Monomer ve polimerin farklı dn/dc değerlerinden yararlanarak polimerizasyonun zamanla ilerlemesi ve molekül ağırlığının ve indirgenmiş viskozitenin zamanla ilerlemesi izlendi. Her bir pH değerinde reaksiyon kinetiği irdelendi ve pH'ın reaksiyon kinetiğine etkisi tartışıldı. Molekül ağırlığı ve viskozite değerlerinin farklı pH'lardaki davranışı polielektrolit kavramları açısından tartışıldı. Anahtar Kelimeler : DADMAC, Homopolimerizasyon, Polielektrolit, ACOMP
Özet (Çeviri)
In this work, DADMAC (Diallyldimethylammonium chloride) was polymerized at three different pH and three different monomer concentrations in water. 2,2?-Azobis (2-methyl propionamidine) dihydrochloride was used as initiator and temperature was 60oC. Polymerization reactions were monitored by ACOMP ( Automatic Continuous Online Monitoring of Polymerization ) technique. In this technique, a small amount of reactor solution is continuously withdrawn from the reactor and mixed with a much larger volume of solvent to dilute the reactor solution. The diluted solution passes through the detectors consisting of light scattering detector (LS), viscometer detector, UV detector and refractive index detector (RI). Data was gathered in Volt thorough a data aqusition programme. From the RI data, the concentrations of polymer formed and monomer remained were obtained by using their dn/dc (refractive index increment) differences. Thus, conversion, molecular weight, reduced viscosity were monitored during the reaction. The reaction kinetics and the effect of pH in reaction kinetics were investigated. Molecular weight and viscosity results are disscussed in the light of polyelectrolyte concepts Keyword: DADMAC, Homopolymerization, Polyelectrolyte, ACOMP