Cyclocopolymerization of allyl-acrylate quaternary ammonium monomers with diallyldimethylammonium chloride
Allie-akrilat monomerlerinin diolliedimetilamonyum klorür ile siklokopolimerizasyonu
  1. Tez No: 95482
  2. Yazar: KATİNA LEMOPULO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET ALLİL-AKRİLAT KUVARTER AMONYUM MONOMERLERİNİN DİALLİLDİMETİLAMONYUM KLORÜR İLE SİKLOKOPOLİMERİZASYONU Bu çalışmanın ilk bölümünde allil-akrilat monomerleri etil a-bromometil akrilat (EBBr), etil a-klorometil akrilat (ECMA) ve t-bütil a-bromometil akrilatm (TBBr) N,N- dibutil-N-allilamin ve N,N-piperidyl-N-allilamin ile reaksiyonundan sentezlenmiştir. Sentezlenen kuaterner amonyum monomerleri 2,2'-azo-bis(amidinopropan) dihidroklorür (V-50) ile suda 60-70 °C de polimerleştirilmiştir. Monomer ester gurubunun siklopolimer- izasyonda önemli etkileri görülmüştür. Etil ester monomerleri polimerleştiklerinde lineer polimerler elde edilmiştir. T-bütil monomerleri ise polimerleştiklerinde çapraz bağlı polimerler vermişlerdir. Polimerlerin 0.09 M sodyum klorür çüzeltisindeki intrinsik vizkozitelerinin 1.18 ile 1.58 dL/g arasında değiştiği görülmüştür. İkinci kısımda sentezlenen kuvarter amonyum monomerlerinin diallildimetilamonyum klorür (DADMAC) ile suda 60-70 °C de V-50 kullamlarak kopolimerleri sentezlenmiştir. Kopolimer kompozisyonu 13C-NMR spektroskopisi kulanılarak bulunmuştur. Kopolimerlerdeki allil-akrilat miktarının başlangıçtaki monomer bileşiminden daha fazla olduğu görülmüştür. Bu sonuç allil-akrilat monomerlerinin daha reaktif olduklarım göstermektedir. Bütün kopolimerler suda polielektrolit davranışı göstermekte olup polimerlerin 0.09 M sodyum klorür çözeltisinde intrinsik viskoziteleri 1.06 ile 3.20 dL/g arasındadır. Bütün homopolimerlerin ve kopolimerlerin vizkoziteleri dializden önce ve sonra ölçüldüğünde poli-DADMAC'm genellikle kısa zincirlerden oluştuğu görülmüştür. T-butil-piperidin-DADMAC kopolimeri asit ortamda hidroliz edildiğinde zvitteriyonik karakterli bir polimer elde edilmiştir. Homopolimer ve kopolimerlerin termogravimetrik analizleri ester gurubunun termolizi ve kuvarter amonyum gurubunun Hoffman eliminasyonundan dolayı iki basamaklı bozunma göstermiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT CYCLOCOPOLYMERIZATION OF ALLYL-ACRYLATE QUATERNARY AMMONIUM MONOMERS WITH DIALLYLDIMETHYL AMMONIM CHLORIDE In the first part of this work allyl acrylate quaternary ammonium monomers were synthesized from the reaction of ethyl a-bromomethyl acrylate (EBBr), ethyl ct-chloromethyl acrylate (ECMA) and tert-butyl a-bromomethyl acrylate (TBBr) with N,N-dibutyl-N-allylamine and N,N-piperidyl-N-allylamine. The synthesized quaternary ammonuim monomers were polymerized with 2,2'-azo-bis(2-amidinopropane)- dihydrochloride (V-50) in water at 60-70 °C. A strong effect of ester substituents on cyclopolymerization was observed. The ethyl ester monomers showed high cyclization efficiencies. The t-butyl ester derivatives showed high crosslinking tendecies. All water soluble cyclopolymers showed polyelectrolyte behavior in water. Intrinsic viscosities measured in 0.09 M NaCl ranged from 1. 18 to 1.58 dL/g. In the second part of this work a series ofcopolymers of the synthesized quaternary ammonium monomers with diallalydimethylammonium chloride (DADMAC) were prepared in water at 60-70 °C using V-50. The copolymer compositions were determined by 13C-NMR measurments. The amount of allyl-acrylate units in the polymers were greater than the feed composition. This result showed higher reactivities of allyl-acrylate monomers compared to DADMAC. All copolymers showed polyelectrolyte behavior in pure water. Intrinsic viscosities measured in 0.09 M NaCl ranged from 1.06 to 3.2 dL/g. Also intrinsic viscosities of homo and copolymers measured before and after dialysis showed that poly-DADMAC contained highest fraction of short chains. The copolymer of the t-butyl ester monomer with piperidine substituent and DADMAC was hydrolyzed in acid to give a polymer with zwitterionic character. TGA of homopolymers and copolymers showed two step decomposition due to ester thermolysis and Hoffman degredation of quaternary ammonium groups.