Aynı ürün iki farklı disiplin: Endüstri ürünleri tasarımcıları ve moda tasarımcılarının ayakkabı tasarımına yaklaşımlarının incelenmesi
Two different disciplines on the same product: Searching about the approaches of industrial designers and fashion designers for designing shoes
- Tez No: 222251
- Danışmanlar: PROF.DR. ALPAY ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Çalışmanın ilk aşamasında literatür araştırması yapılmıştır. Ayakkabı nesnesi, ayakkabı tasarımı incelendikten sonra endüstri ürünleri tasarımı ve moda tasarımı ile ilgili, tanım, tarihsel süreç, günümüzdeki durumları ile ilgili bilgiler edinilmiştir. Ayakkabının işlevleri tanımlanmıştır. Daha sonra bu iki disiplinin arasındaki ilişki, yakınlığı ve uzaklığı ele alınmıştır. Endüstri ürünleri tasarımının kapsamının eskiye göre çok daha geniş olduğu, artık işlev kavramının sadece kullanıma dair işlevleri kapsamadığı bilgilerine ulaşılmıştır. Modanın tasarımın da kapsamının 'kıyafet'ten öte olduğu görülmüştür. Ardından her iki disiplinden de olan tasarımcıların ayakkabı örneklerine, bu örnekler üzerinden ayakkabı tasarım yaklaşımlarına yer verilmiştir. Alan çalışmasında, ayakkabı tasarımı yapmış ve/veya yapmakta olan endüstri ürünleri tasarımcıları ve moda tasarımcılarıyla görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmeler ana hatlarıyla bulgular bölümünde verilmiştir. Endüstri ürünleri tasarımcılarının son 20 yıldır, moda tasarımcıları yüzyıllardır ayakkabı tasarımıyla ilgilendiği görülmüştür. Endüstri ürünleri tasarımcılarının ayakkabı tasarımına yaklaşımlarında estetik, ergonomi, kullanım gibi parametrelerin optimize edilmesi kaygısı varken, moda tasarımcıları için estetik kaygılar öncelikli gelmektedir. Endüstri ürünleri tasarımcılarının temel kullanım işlevini verimli bir şekilde gerçekleştiren, hatta temel kullanım işlevinin ötesinde ihtiyaçlara karşılık veren ayakkabılar tasarlama ve yeni üretim yöntemleri geliştirme olanakları olmuştur. Buna karşın moda tasarımcıları, ayakkabıyla ilgili daha çok stilistik tasarım çalışmaları yapmış, belli bir üretim yöntemini temel almıştır. Moda tasarımcılarının tasarladığı ayakkabılar, endüstri ürünleri tasarımcılarının tasarladığı ayakkabılardan daha gösterişli, süslemeli ve dekoratif özellikli olmuştur. Yeni bir ayakkabı tasarımına başlarken, endüstri ürünleri tasarımcıları, genelde araştırmalar sonucu elde ettikleri verileri temel alırken, moda tasarımcılarının genelde sanattan, mimariden, doğadan, kısacası dış dünyadan esinlenerek, bir sanatçı gibi bu etkileri ayakkabı tasarımına dönüştürmeye yatkın oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the first phase of the research, literature survey is held. The `shoes? as objects and general shoe design are searched. The industrial design and fashion design are studied by means of definition, history and approaches. The function of the shoe has been defined. After that, the relationship between these two disciplines is studied. The context of industrial design has been wider than the past and the concept of function is not used for only utiliterian functions. The context of fashion design is more than the `clothing?. The shoe design examples of product and fashion designers are studied. In the field study, interviews with the product and fashion designers on shoe design are made and summarized. The shoe design has been in the context of industrial design for 20 years while it is in the context of fashion design for centuries. While, industrial designers consider optimizing aesthetics and ergonomics, fashion designers, consider aesthetics priorly. Industrial designers could have the possibility of designing shoes which realize the basic utility function, morever meet the needs beyond the utility function and innovating new production methods. On the other hand, fashion designers mostly focused on styling in shoe design considering a standardized production method. The fashion designers design more chic, ornamental and decorative shoes than the industrial designers. While the industrial designers start their design process according to the data from the research, fashion designers are more apt to be inspired of art, nature, and reflect these inspirations to a shoe design.