Türk çaylarındaki polifenollerin analizi
- Tez No: 22229
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY TORUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında tek ve önemli bir çay üretici- sidir. Gerek Avrupa topluluğu ülkeleri, gerekse diğer bazı ülkeler çay ihtiyaçlarını ithalât yoluyla karşılamaktadırlar. Bu nedenle, dünya çay piyasasında bir yere sahip olmak için Türkiyenin çay üreti mi ve kalitesi diğer ülkelerden daha iyi olmalıdır. ülkemizdeki çay tüketimi, üretiminden daha azdır. Dolayısıyla ihtiyaç fazlası çay depolanmaktadır. Depolanmış çayın ihraç edileme mesinin tek nedeni kalitesinin düşük olmasıdır. Yaş çay yapraklarında bulunan f lavanollerin enzim kataliziyle oksidasyonu sonucu oluşan theaf lavinler siyah çayın kalitesini önemli ölçüde etkilerler. Dola yısıyla, siyah çaydaki TF'lerin miktarı f lavanollerin cins ve mikta rına önemli ölçüde bağlıdır. Türkiye'nin çay üretim teknolojisi ulus lararası standartlara uygundur. Fermentasyon işlemi, TF'lerin maksi mum derecede oluştuğu şartlarda yapıldığından, Türkiye' nin siyah çayındaki TF'lerin düşük olması sadece teknolojiye değil yaş çay yap- raklarındaki f lavanollerin cins ve miktarlarına bağlıdır. Bu çalışmanın amacı, yaş çay yapraklarındaki TF'lerin oluşumunu sağlayan polifenollerin tayinidir.
Özet (Çeviri)
Turkey is only and an important tea producer among Europe countries. Whether Europe Economic Community countries or many other countries have been imported own tea necessities. Because of this, tea production of Turkey must been better than the other countries for having a place in the world tea market. Tea consumption in Turkey is lower than tea production. Thus, the rest tea has been stored. As a result of storing, quality of tea has been decreased and has not been exported. Theaflavins are formed by the oxidation reaction with enzym catalysis of f lavanols in the green tea leaves effect mainly quality of black tea. Hence, the amount of theaflavins in the black tea depend on a good deal the amount and kind of flavanols in the green tea leaves. Tea production technology in Turkey is due to the international standarts. Since fermentation process has been made in conditions that is formed in maxsimum level of theaflavins, the low amount of theaflavins in black tea of Turkey deal with the amount and kind of flavanols in green tea leaves but not technology. The aim of the study is to determine the polyphenols in Turkish tea. VI