Kore ve Türk kültüründe bilmeceler üzerine karşılaştırmalı çalışma
Comparative on riddles in Korean and Turkish culture
- Tez No: 848355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KÖROĞLU TÜRKÖZÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Tez konusu tespiti lisansüstü çalışmalarının en sıkıntılı aşamalarından biridir. Üzerinde fazla araştırma çalışması bulunmayan bilmeceler hakkında saygıdeğer danışman hocam Doç. Dr. Hatice KÖROĞLU TÜRKÖZÜ'nün tavsiyesi doğrultusunda bu konuda çalışılmıştır. Kore kültüründe bilmeceler konusunda çok fazla kaynağa rastlanmamaktadır. Bu açıdan Halk edebiyatının önemli bir unsuru olarak düşünülen bilmeceler üzerine hazırlanan bu tez her iki toplumun benzer bir kültür noktasına sahip olduğunu göstermek adına fayda sağlayacaktır. Türk Halk Edebiyatında başta mâni olmak üzere efsane, destan, masal, fıkra, atasözü, türkü ve ağıt gibi sözlü ürünler üzerine pek çok derleme ve bilimsel çalışmalar yapılmış olmasına rağmen bilmeceler üzerine pek fazla çalışma görülmemektedir. Bilmeceler toplumun bireylerini bir araya getiren, onların hoşça vakit geçirmelerini sağlayan sosyal bir faaliyet aracı iken, günümüzde yaygınlaşan teknoloji nedeniyle kaybolmaya yüz tutmuştur. Her kültürde farklı bir yere sahip bilmecelerin kaybolmaması, nesilden nesle aktarılması için sıkı sıkıya sahip çıkılması gerekmektedir. Geçmiş dönemlerde ilkokul ve ortaokul çağlarındaki çocuklar için zekâ geliştirme yönünde bir oyun faaliyeti olarak kullanılan bilmeceye dair yazılan kitapların günümüzdeki yeri ne yazık ki tozlu raflardır. Türkçenin ne kadar zengin bir dil olduğunu kanıtlamak ve Kore dilindeki bilmecelerle karşılaştırarak, birbirinden uzak ve farklı kültürleri aynı konu tek çatı altında birleştirmek suretiyle iki toplumun da kültür mirasına katkıda bulunmak ümidiyle bu konu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The determination of a thesis topic is one of the most challenging stages of a postgraduate studies. At this stage, with recommendation of Doç. Dr. Hatice KÖROĞLU TÜRKÖZÜ, I have chosen to focus on riddles that have not been extensively researched. As a result of I decided to make my researches on riddles which I consider to be an essential element of folk literature although there are not many publications on this topic. Even though many compilations and scientific studies have been made on oral products such as legends, epics, tales, jokes, proverbs, folk songs and lamens, especially poems in Turkish folk literature, there appears to be limited research conducted on riddles. While riddles are social activity tools that bring the people of society together and allow them to have a good time, they are about to vanish due to the widespread technology today. In our culture, riddles must be protected so tightly that they are not vanished and are passed down from generation to generation. Riddles, that were used as a game activity to develop intelligence for primary and secondary school children in the past, are now on the dusty shelves. I want to demonstrate how rich the Turkish language is and contribute to the cultural heritage of both communities by combining distant and different cultures under the same subject by comparing them with riddles in the Korean language.