Meşe güvesi Lymantria dispar L. (Lepidoptera:Lymantriidae) ve Amerikan beyaz kelebeği Hyphantria cunea (drury) (Lepidoptera: :Arctiidae)'de besin seçimi ve gelişimine etki eden kimyasal faktörlerin geometrik analizlerle belirlenmesi
The chemical factors effects on food choice and development of Lymantria dispar L. and Hyphantria cunea (drury)by geometric analysis
- Tez No: 222396
- Danışmanlar: PROF. MAHMUT BİLGENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalısmada Lymantria dispar ve Hyphantria cunea adlı kelebek türlerine ait larvaların son larva evresinde yapay besinler kullanarak besin tercihinin ortaya çıkarılması amaçlanmıstır. Bunun için A(P36:K32), B (P32:K32); C (P10:K32); D (P36:K10); E (P72:K32) ve F (P36:K64) besin menüleri (P:Protein, K:Karbohidrat) gram olarak kullanılarak yedirilmistir. Sekonder maddeler kullanılarak hazırlanan besinler A besin içeriğine % 1,25 , 2,5 ve 5 oranında tanik asit hesaplanarak katılmıs ve sırasıyla T1, T2, ve T3 ile sembolize edilmistir. Nikotin ve kinin için A besinine % 0,125, % 0,25 ve % 0,5 yüzdelik oranları hesaplanarak eklenmis; nikotin sırasıyla N1, N2, N3 seklinde ve kinin sırasıyla K1, K2, K3 seklinde sembolize edilmistir. Bunun sonucunda üç farklı sekonder maddenin her biri için üç farklı yoğunlukta üç besin, toplamda dokuz farklı besin elde edilmistir. Bu besinlerden A-B, A-C, A-D, A-E, A-F, B-C, B-D, B-E, B-F, C-D, C-E, C-F, D-E, D-F, E-F, A-T3, A-N3 ve A-K3 kombinasyonları olusturularak tercihli beslenme deney grupları olusturulmustur. H. cunea ve L. dispar türünün besin tercihi C (P10:K32) ve D (P36:K10) tercihli besin deneyinde elde edilen sonuçlara göre yenen protein ve karbohidrat miktarlarının ortalaması ile H. cunea türü için % 53 protein ve % 47 karbohidrat olarak bulunmustur. L. dispar'ın erkek larvalarının besin tercihi % 55 protein ve % 45 karbohidrat ve disi larvaları için % 56 protein ve % 44 karbohidrat olarak bulunmustur. Bu 3 grup larvadan elde edilen sonuçların ortalamaları karsılastırıldığında, larvaların bir eğim üzerinde hareket eden beslenme davranısı ortaya koydukları görülmüstür. Bu eğimin polifaj beslenen böcekler için ifade edilen esit mesafe modeline uygun olduğu bulunmustur. H. cunea'nın, L. dispar'ın erkek ve disi larvalarının tercihsiz beslenme deneylerinde kullanılan 15 besin çesidi, toplam tüketim miktarları dikkate alındığında C ve E besinlerinin toplam tüketim miktarlarının kontrol grubu olan A besinine göre farklı olduğu görülmüstür. Ayrıca sekonder maddelerin toplam tüketim miktarlarında her üç grup için etkili olduğu gösterilmistir. Pup protein miktarını sekonder maddelerin özellikle de tanik asitin istatistiksel olarak olumsuz etkilemediği tespit edilmistir. Pup lipit miktarlarının ise protein/karbohidrat oranının düsük olusuyla iliskili olduğu görülmüstür. Gelisme sürelerinin besindeki protein miktarının artısına paralel olarak azaldığı ve sekonder madde miktarlarıyla arttığı tespit edilmistir. Tercihli beslenme deneylerinde H. cunea türünde özellikle karbohidratı fazla besinlerle (C-F) tercihte tat almayla ilgili kararsızlıkla alım hedefinin tutturulamadığı görülmüstür. Tercihli beslenme deneylerinde, özellikle proteince zengin besinlerin olduğu tercih gruplarında pup ağırlığının düsük olduğu tespit edilmistir (P>0.05). Benzer sekilde tercih gruplarında karbohidratça zengin besinlerin olduğu tercih grubundaki larvaların lipit miktarının yüksek olduğu görülmüstür (P>0.05). Yenen protein ve karbohidratın pup ağırlığı, pup protein ve lipit miktarı ile toplam dıskı miktarı arasındaki iliskilerin farklı olduğu görülmüstür (P>0.05). Ayrıca L. dispar disi ve erkek larvaları ile H. cunea larvalarının protein ve karbohidrat alımı arasında lineer bir iliskinin olduğu tespit edilmistir. L. dispar disi ve erkek larvalarının protein ve karbohidrat alımı arasında farklılık olduğu tespit edilmistir. L. dispar disi ve erkek larvalarının protein ve karbohidrat alımlarının ortalamaları alınmıs bu değerler ile H. cunea larvalarının protein ve karbohidrat alımındaki lineer iliski arasında farklılık olmadığı bulunmustur.
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to determine the food choice of L. dispar and H. cunea larvae at last instar giving synthetic food menus. In addition to determine secondary compounds effects on their food choice for this purpose, the foods A (P36:C32), B (P32:C32); C (P10:C32); D (P36:C10); E (P72:C32) and F (P36:C64) were used. The foods were prepared by adding of tannic acid, quinine and nicotine. For the tannic acid added foods, 1.25, 2.5 and 5 % tannic acid was added and named as T1, T2, and T3, respectively. For the quinine added foods, 0.125, 0.25 and 0.5 % quinine was added and named as K1, K2, and K3, respectively. As for the nicotine added foods, 0.125, 0.25 and 0.5 % nicotine was added and named as N1, N2, and N3, respectively. As a result, a total of 9 foods were prepared for each secondary compounds and each concentration of them. By forming the food combinations A-B, A-C, A-D, A-E, A-F, B-C, B-D, B-E, BF, C-D, C-E, C-F, D-E, D-F, E-F, A-T3, A-N3 and A-K3 , food choice experiment groups were also established. Food choice of H. cunea and L. dispar larvae was determined as means of C (P10:C32) and D (P36:C10) food choice experiments. According to the results, food choice of H. cunea was aimed as 53 % protein and 47 % carbohydrate. As for L.dispar, food choice of male larvae was aimed as 55 % protein and 45 % carbohydrate while the values were determined as 56 % protein and 44 % carbohydrate for female larvae. It was determined that feeding manner of these two species is suitable for equal distance model used for expressing the feeding manner of generalist insect herbivores. It was found that total consumption amount of C and E foods used in no choice food experiments for male and female larvae of H. cunea and L. dispar was significantly different from A food, used as control. It was also found that secondary compounds could affect the total food consumption in H. cunea and L. dispar larvae. The pupal weight and the pupal protein rate decreased with increasing of P:C rate. Secondary compounds, especially tannic acid have no negative effect on pupal protein rate. Pupal lipid rate was correlated with lower rates of P:C. It was found that developmental periods were correlated negatively with pupal protein rate, but positively with secondary compounds rates. In food choice experiment, H. cunea experienced some ambiguity concerning tasting due to excess amount of carbohydrate in C and F foods. As a result of false food choice in this species could not intake target. The pupal weight was low in food choice experiments, especially in choice groups rich of protein. Similarly, the pupal lipid rate was high in choice groups rich of carbohydrate. It was observed the relationships between the consumed protein and carbohydrate and pupal weight, pupal protein and lipid rates were different significantly between species. It was also found that there was a linear relationship between protein and carbohydrate intakes of L. dispar and H. cunea. But, protein and carbohydrate intakes of male and female larvae of L. dispar were significantly different. It should be noted that no statistical difference was detected in the parameters tested between both species when considering the mean values for L. dispar.