Cu, Zn ve karışımlarının Galleria mellonella L. (Lepidoptera: Pyralidae) larvalarında antioksidan enzim aktiviteleri üzerine etkileri
Effects of Cu, Zn and mixtures on antioxidant enzyme activities in Galleria mellonella L. (lepidoptera: pyralidae) larvae
- Tez No: 609461
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAADET PINAR ÖZALP, DR. ÖĞR. ÜYESİ BENAY TUNÇSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Biology, Physiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yapılan çalışmada, G. mellonella L. Büyük bal mumu güvesi (Lepidoptera: Pyralidae) larvalarının, bakır (Cu) (10 mg/L) ve çinko (Zn) (30 mg/L)' nun farklı konsantrasyonlarının tek başlarına ve karışım halinde beslenmeleri durumunda orta barsak ve yağ dokusundaki bazı antioksidan enzim aktiviteleri üzerine olan etkileri incelenmiştir. Cu, Zn ve Cu+Zn uygulamalarında, G. mellonella larvalarının orta barsak ve yağ dokusu antioksidan enzim aktivitelerinde istatiksel olarak belirgin değişimler gözlenmiştir. Bakıra maruz kalmış larvalarda CAT aktivitesi yağ dokuda, kontrole göre artış gösterirken, diğer uygulama gruplarının SOD ve GPx enzim aktivitelerinde azalma görülmüştür. Bakır ve çinkoya maruz kalmış larvaların orta barsağında SOD aktivitesi artış gösterirken, GPx aktivitesi azalmıştır. CAT aktivitesi ise sadece bakıra maruz kalmış larvalarda artış göstermiştir. Karışım grubunda ise her iki dokunun CAT, SOD ve GPx enzim aktivitelerinde azalma görülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre, bakır ve çinkonun G.mellonella larvalarının orta barsak ve yağ dokusunda oksidatif stresi indüklediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Toxic effects of Zn (30 mg / L) and Cu(10mg / L) applied singly and in mixture were investigated of CAT, SOD and GPx antioxidant enzyme activities in midgut and fat body of greater wax moth G. mellonella L. (Lepidoptera: Pyralidae) larvae mellonella larvae. In Cu, Zn and Cu+Zn applications, significant changes were statistically observed in the antioxidant enzyme activities of the midgut and fat body of G. mellonella larvae. Compared to control, CAT activity in copper-exposed larvae increased in fat body, whereas SOD and GPx enzyme activities of other treatment groups decreased. CAT activity in midgut was increased only in Cu group. Compared to control, SOD activity increased in the midgut of copper and zinc exposed larvae, whereas GPx activity decreased. In the mixture group, CAT, SOD and GPx enzyme activities of both tissues were decreased. G.mellonella larvae showed to induce oxidative stress in midgut and fat body tissue.