Eski kadastro paftalarının büyük ölçekli haritaların yapım yönetmeliği standartlarına uygun duruma getirilmesi
  1. Tez No: 22241
  2. Yazar: SİBEL SEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAŞAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Taşınmaz mallara ilişkin mülkiyet durumunun belirlenmesini amaçlayan kadastro paftaları teknik açıdan günümüz gereksinimlerine yanıt vermekten uzaktır. Hukuki geçerlilikleri olan bu paftaların en azından belli bir bölümü günümüz teknik olanakları ile güncelleştirilebilir. Bu çalışma ile yerel koordinatlara göre yapılan kadastro paftalarının yerine, Orijinal ölçü krokileri ve belgelerini kullanarak, ülke koordinat sistemine bağlı ve Büyük ölçekli Harita Yapım Yönetmeliği standartlarına uygun kadastro paftası elde edilmiştir. Yapılan işlemin adımları tez çalışması içinde anlatılmış sonuç ve öneriler belirtilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is too far for the cadastral maps, which have an aim to define the property state relating to immovable properties, to supply the daily needs in the field of technique. At least some of these spots which have legal validity can be adapted to the actual life. With this study, instead of cadastral map done relating to local coordinates, a cadastral map has been obtained using original measure sketches and documents suitable to Manufacture Regulation of Big Scale Map, and depending upon the Country Coordinate System. The steps of the work have been explained in the thesis study, and the results and advices have been underlined. VII