Kadastro güncelleme çalışmasında paftalarının değerlendirilmesi: Bitlis ili örneği
In cadastre update work evaluation of maps: Case study Bitlis
- Tez No: 765490
- Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ülkemizde kadastro çalışmaları yaklaşık olarak 90 yıldır devam etmektedir. İlk yapılan tesis kadastrosu dönem şartları düşünüldüğünde eski yöntemler ve eski ölçü aletleriyle yapılmış, çoğu herhangi bir koordinat sistemine dayandırılmamış veya mevzi olarak koordinatlandırılıp oluşturulmuştur. İlk kadastro sonucu oluşturulan bu kadastro paftaları gelişen teknoloji karşısında hem teknik olarak hem de hukuki olarak yetersiz kalmıştır. Değişen bu teknolojiye uyum sağlanabilmesi ve teknik sorunların giderilmesi gibi nedenlerden ötürü paftaların güncellenmesi ihtiyacı doğmuştur. Bu tez çalışmasında, kadastro güncelleme çalışmasının hukuki dayanakları ve teknik boyutları irdelenmiş ve iş akış süreci açıklanmıştır. Özellikle, eski ve güncelliğini kaybetmiş yöntemlerle oluşturulmuş kadastro paftaları ile günümüz teknolojileri kullanılarak oluşturulan nispeten eskiye oranla hata oranı minimize edilmiş paftaların karşılaştırılması ve değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cadastral studies have been going on for about 90 years in Turkey. Considering the period conditions, the first facility cadastre was made with old methods and old measuring instruments. Many cadastral methods are not based coordinate system or regional coordinated and created. In the long term, changes have been experienced in cadastral studies on a world basis, and developments have emerged. These cadastral maps, which were created as a result of the first cadastre, were insufficient both technically and legally in the face of developing technology. To adapt to this changing technology and to solve technical problems due to such reasons, the need to update the maps has arisen. In this thesis, the legal basis and technical dimensions of the cadastral update study were examined and the workflow process was explained. In particular, the comparison and evaluation of the cadastral maps created with old and outdated methods and the sheets with reduced error rate compared to the past, which were created using today's technologies, were made.