Yumurta tavuklarının verim özelliklerine nicel kısıtlamanın etkileri
  1. Tez No: 24020
  2. Yazar: SERPİL ÖNDÜÇSAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAHRAMAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Kahverengi yumurta üreten yarı ağır ırkların, serbest yemlendiğinde gereğinden çok yem yiyerek aşırı yağlandıkları görülmektedir. Bu durum gerek verim gerekse sağlık özelliklerini olumsuz yönde etkileyebilmektedir- Bu olumsuzlukları ortadan kaldırabilmek amacı ile yapılan bu çalışmada, Tarım ve Köyişleri Bakanlığına bağlı Yerköy Tiftik Keçisi Araştırma Enstitüsünde bulunan 30 haftalık 300 adet kahverengi, yarı ağır tavuk kullanılmıştır. Araştırmada tavuklarda verim döneminde yapılan nicel kısıtlamanın yumurta randımanı ve yumurta ağırlığına etkileri incelenmiştir. Bunun için de gelişimini tamamlamış, 30 haftalık tavuklar, herbirinde 100 hayvan bulunan 3 gruba rastgele dağıtılmıştır. Gruplardan birincisi birinci dönem yumurta tavuğu yemi ile serbest yemlenirken, diğer iki gruba kısıtlama uygulanmıştır. Bu amaçla ikinci gruptaki tavuklara kontrol grubunun tükettiği yemin %80'i verilmiş üçüncü gruptaki tavuklar ise haftada iki gün aç bırakılmıştır. Deneme 23 günlük dönemler halinde üç dönem sürmüş ve her bir dönemde grubun ortalama yumurta randımanı, yumurta ağır lığı yem tüketimi yemden yararlanma ve deneme boyunca tavukların canlı ağırlık değişimleri saptanmıştır. Deneme sonunda elde edilen sonuçlar aşağıdaki gibidir. 1. Yumurta randımanında %20 kısıtlı yem tüketen grup en yüksek değerleri vermiş ve bu fark diğer iki gruba göre önemli görülmüştür. En düşük değerler ise hafta iki gün yemverilmeyen gruptan alınmıştır. 2. Yumurta ağırlığı ortalamaları %20 kısıtlama yapılan grupta en. yüksektir* Buna karşılık en düşük değeri yine haftada iki gün aç bırakılan grup vermiştir. 3. Yem tüketimini ele aldığımızda en fazla tüketim serbest yemlenen grupta görülmüştür. Buna karşılık en az tüketim haftada iki gün aç bırakılan gruptadır. 4. Yemden yaralanma değerlerine baktığımızda ise, en iyi sonuçlar yine %20 kısıtlamanın yapıldığı gruptan elde edilmiştir. Bu kriter ele alındığında gün kısıtlaması yapılan grubun değerleride serbest yemlemeye göre üstün bulunmuştur. 5. Yapılan ekonomik analiz sonucunda en yüksek net gelir %20 kısıtlı yem uygulana guruptan alınmıştır. Şerbet yemlenen grubun net geliri ise, her iki gruba göre önemli ölçüde düşük bulunmuştur. 6. Sonuç olarak %20 yem kısıtlaması yapılan grup gerek yumurta randımanı ve yumurta ağırlığı açısından gerekse sağlanan tasarruf açısından diğer iki gruba göre üstün bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
45 7. SUMMARY His seen that sem i -heavy species producing brown eggs become extremely fatty by eating grain more than necessary when they are free-fed. This situation may affect both productivity and health characteristics of them negatively. In an experiment implemented so as to remove these negative aspects, 30 weeks old 300 brown, semi-heavy hens were used which wore in Yerköy Angora Goat Research Institute of Ministry of Agriculture and Village Affairs. In the research, effects of the quantitative restriction to the egg yield and egg weight implemented in productivity term in hens were examined. For this reason, 30 weeks old heads which completed their growth were randomly distributed to three groups each of which contained 100 animals. While the first group was free-fed by 1st term egg hen grain, other two groups were restricted. Thus, hens of 2nd group were not fed for two days in a week and free-fed in the other days. 80% of the grain which control group consumed was given to hens of 3rd group. The experiment continued for three terms each of which contained 28 days, and in each term, average egg yield, average egg weight, grain consumption, benefiting from the grain of the groups and live weight variances of the hens during the experiment were determined. Results obtained at the end of the experiment are given below.46 1. The group consuming 20% resticted grain was given the highest values in egg yield, and according to the other two groups, thise differences has revealed important. The lowest value were obtained from the group which was not fed for two days in a week. 2. Egg weight average was highest in the group which was restricted by 20%. On the contrary the lowest value was obtained from the group which was not fed for two days in a week, again. 3. As for the grain consumption, the highest consumption was observed in the group which was free- fed. On the contrary, the lowes consumption was occured. In the group which was not fed for two days in a week. 4. When we examine the values of benefiting from grain, the best results were obtained from the group which was 20% restricted. According to this criterion, values of the group to which day restriction was applied was better than free- feeding. 5. As a result of the carried out economical analysis the highest net income was obtained from the group to which 20% restricted grain was applied. Net income of the free-fed group was distinctively lower than those of other two groups. 6. As a result, the group of other two groups47 restrietively was superior to other two groups with respect to both egg productivity and weight and obtained saving.