Tarihi çevre içinde mimari tasarım ve süreci üzerine bir araştırma
- Tez No: 22243
- Danışmanlar: PROF. DR. KUTSAL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
ÖZET Bu çalışmada, tarihi çevrelerin taşıdıkları değerlere bağlı olarak, bu çevrelerde tasarım/tasarım süreci başlığı altında tasarımı etkileyen kriterler, yaklaşımlar, cephe düzeyinde tasarım ilkeleri konusu işlenmektedir. Birinci Bölüm' de, problem tanıtılmakta ve konuya yaklaşım açıklan maktadır. İkinci Bölüm' de, tarihi çevrelerde tasarım konusunda yapılan çalışmalar, kriterler ve bunlara bağlı olarak tarihi çevrelerin taşıdıkları değerler ele alınmakta, konunun niteliği ve konuya yaklaşım açıklanmakta dır. Üçüncü Bölüm 'de, araştırma yer almaktadır. Araştırma genelde üç basamaktan oluşmaktadır:. Birinci basamakta, konuyla ilgili uygulamacı ve akademisyenlerle (mimarlarla) yapılan görüşmelere bağlı olarak, tarihi çevrelerin oluşumunda ve sürekliliğinde önemli olan mimari değerler, tasarım kriterleri, izlenen yaklaşım türleri ve bu başlıkların tümünü kap sayan tarihi çevrede tasarım süreci/aşamalarının belirlenmesi,. İkinci basamakta, tipolojik ve estetik öğeler analizi (üçüncü basamağa veri oluşturmak amacı ile),. Üçüncü basamakta, örnek alanda yine uygulamacı ve akademisyenlere (mimarlara) yaptırılan cephe ağırlıklı tasarım önerilerinin, cephe/ cephe karakteristikleri açısından analizi ve değerlendirilmesi. Bilgiler, saptama ve görüşmelerle (anket tekniğiyle) elde edilmiştir. Dördüncü Bölüm' de, sonuçlar ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis criterions and approaches which effect design and the design principles of the facades were studied from the point of view of values at historical environments. In the First Chapter, the problem was introduced and the approach to the problem was explained. In the Second Chapter, studies, approaches, and the values of the historical environments were discussed. In the Third Chepter, the research done on the subject was discussed. The research involves three steps:. In the first step, architectural values, design criterions, design processes and the approaches adopted by the professionals and the faculty members in the field of historical environment were put forward.. In the second step analysis of the esthetical elements and typology was performed.. In the third step, the analysis and the appraisal of the facade designs produced by the professionals and the faculty members in the field of historical environment was performed. In the Fourth Chapter, the results were discussed and the proposals were made for further reseanch. VI