Perakende ticaretin gelişimi ve Türkiye'deki yapı marketlerin tedarikçi firmaların ürün tasarımı yeteneklerinin gelişimine etkisi
Development of retail trade and the effect of the Turkish home improvement markets on the product design capabilities of the suppliers companies
- Tez No: 222470
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZLEM ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk perakende sektöründe hızla gelişen yapı marketlerin, sahip oldukları satın alma gücü ile, tedarikçi firmaların ürün geliştirme kabiliyetlerini nasıl etkilediklerini ortaya koymaktır. Tez kapsamında, öncelikle, Türkiye ve Dünya'da perakende ticaretin tarihsel gelişimi ve yapı market sektörü incelenmiştir. Daha sonra, vaka çalışması olarak ele alınan Koçtaş firması literatür araştırması, gözlem, görüşme ve anket yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Vaka çalışması sonuçları değerlendirildiğinde, Türkiye'deki yapı marketlerin tedarikçi firmaların ürün tasarımı yeteneklerinin gelişimine sınırlı bir katkı yaptıkları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effects of Do-It-Yourself or Home Improvement markets with their big purchasing capacities to the development of product design capabilities of the supplier companies in the Turkish retail sector. The thesis firstly examined the historical development of retail business and specifically home improvement retail sector in the World and in Turkey. Following the literatüre review on the retail sector, Koçtaş, a majör home improvement retail company, was examined as a case study by using the methods of document search, observation, interview and survey in combination. The findings of the case study showed that home improvement retail companies in Turkey have a limited contribution to the development of product design capabilities of their suppliers.